Mukaddime Gençler İçin Kısaltılmış Metin

Yason Yayıncılık

İbn-i Haldun

181,00 TL
112,22 TL
%38 indirim
Kazancınız
:
68,78 TL
Mukaddime Gençler İçin Kısaltılmış Metin Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Felsefe Kitapları
Sayfa Sayısı: 280
ISBN: 9786059197281
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
satis-icon
Satış Rakamları 524 adet satılmıştır.
İbn-i Haldun
İbn-i Haldun
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Mukaddime Gençler İçin Kısaltılmış Metin Kısa Özet

  Mukaddime, çok sayıda Osmanlı tarihçisi tarafından yararlanılmış bir eser olmasına karşın, yazılışından 500 yıl sonra 2. Abdülhamit *serbest görüşlerinden ötürü* kitabın okunmasını ve satılmasını yasakladı.

  Pirizade’nin yayınladığı ilk çeviriden sonra yeni alfabe ile yapılan ilk çeviri Zakir Kadiri Ugan’ın çevirisi oldu. Bu çeviri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 3 cilt halinde yayınlandı ve ilk baskısı 1954 ile 1957 arasında, ikinci baskısı 1968-70 yıllarında yapıldı.

  Eserin ikinci defa Türkçeye çevirisi Turan Dursun tarafından yapıldı. Kitabın ilk cildi Onur Yayınları tarafından 1977’de yayınlandı. 12 Eylül darbesi ve kitabı ilk baskıya hazırlayan İlhan Erdost’un öldürülmesinden dolayı, ikinci cildi ancak 1989’da yayınlanabildi.

  Turan Dursun’un planına göre kitap, 4 cilt halinde yayınlanacaktı. Ancak üçüncü kitabın çevirisini yayınevine bıraktıktan bir süre sonra, 1992’de silahlı bir saldırı sonucu ölmesi üzerine çeviri yarım kaldı. Daha sonra Sevim Belli, Vincent Monteil’in Fransızca çevirisinden ikinci kez Onur Yayınları için çevirdi.

  Mukaddime’nin üçüncü çevirisi, Süleyman Uludağ tarafından yapıldı. Çeviri, Dergah Yayınları tarafından 2 cilt olarak yayınlandı. Kırbaşoğlu, bu çeviriyi Rosenthal ve Ugan çevirileriyle karşılaştırdı ve çeviriye sert eleştiriler yöneltti. Ayrıca çevirinin önündeki uzun giriş metninin de intihal olduğunu ileri sürdü.

 • 2. Hamur

Mukaddime Gençler İçin Kısaltılmış Metin Hakkında Yorumlar