sadsad x
asdasd

Muhafazakarlığa Karşı Feminizm

Güldünya Yayınları
19,00 TL
14,06 TL
%26 indirim
Muhafazakarlığa Karşı Feminizm Hakkında Bilgiler
Türü: Kadın Feminizm Kitapları
Sayfa Sayısı: 206
ISBN: 9786058393004
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Handan Koç
Handan Koç
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Muhafazakarlığa Karşı Feminizm Kısa Özet

  Kadınlar, AKP iktidarının en önemli hedeflerinden biri oldu. Ama Türkiye'de muhafazakarlığın tarihi çok daha eskilere dayanıyor. AKP, bu köklü geleneğe ve bu geleneğin erkeklere sağladığı imtiyazlara sırtını yaslayarak yükseltti iktidarını.

  Türkiye'de feminizmin ilk yıllarından hatta ilk günlerinden beri hareketin içinde yer alan Handan Koç'un Muhafazakarlığa Karşı Feminizm adlı kitabı, Türkiye muhafazakarlığını, kökleri, kadınlara bakış açısı ve gelişimiyle değerlendiriyor, AKP'nin ve liberalizmin egemen olduğu bir dönemde, baş tacı edilen sağcı fikirleri feminist bir bakış açısıyla ele alıyor, bu fikri iklimde toz kondurulmayan Necip Fazıl, Said Nursi gibi isimlerin yanı sıra Fetullah Gülen'in de kadınlarla ilgili yaklaşımlarını teşhir işine AKP ile mücadele, muhalefetin her kesiminde gündemin merkezine oturmuşken Koç'un yazdıklarında herkesin işine yarayacak şeyler var.

  "Bu kısmi eleştirinin ardından şunu söylemem gerekir ki; kitapta, yer alan tüm yazılar bir teşhir niteliği taşıyor. Özellikle de Sızıntı dergisi üzerine yazılanlar, yazarın muhafazakar politikayı ne kadar yakından izlediğini ve uzun süreli köklü bir külliyat taraması yaptığını gösteriyor. Fikri takibin çok zayıf olduğu bu politik iklimde Handan Koç zorlu bir işin üstesinden layıkıyla gelmiş ve yeni muhafazakarlığı anlamak isteyenlere kadınlar cephesinden önemli bir açılım sunmuştur. Kitap önümüzdeki dönemde gerek muhafazakarlığın toplumsal görünümleri gerekse feminizmin mücadele perspektifi konusunda yapılması elzem tartışmlar açısından yol açıcı bir kaynaktır. Handan Koç'un çabası da bu kapsamda çok anlamlı ve takdire şayandır."

  - Candan Dumrul, Birgün

Muhafazakarlığa Karşı Feminizm Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.