Modernite İçinde Bir İnanç Deneyimi : Örtünme

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

Didem Arvas Balta

140,00 TL
114,80 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
25,20 TL
Modernite İçinde Bir İnanç Deneyimi : Örtünme Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 130
ISBN: 9786053993643
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2015
satis-icon
Satış Rakamları 9 adet satılmıştır.
Didem Arvas Balta
Didem Arvas Balta
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Modernite İçinde Bir İnanç Deneyimi : Örtünme Kısa Özet

  Günümüzde birçok toplumsal olguyu açıklarken Modernite Kuramı merkezî bir çıkış noktası oluşturmaktadır. Modernizm üzerine farklı görüşler ortaya atılsa da, çağdaş insanın özgürleşmesinin ve bireyselleşmesinin, dolayısıyla kararlarını alırken geleneklerin ve toplumun kendine dayattığı kalıpları aşabilmesinin temelinde yatan etken olarak görülmektedir. Böylelikle, çağdaş dünyada modern insanın özerk birey ile eş anlamlı olduğu varsayılır.

  Didem Arvas Balta bu çalışmasında, gündelik hayattaki pratiklerle bu varsayımların örtüşmediğini savunuyor. Özerk bireyin, modernite içinde inanç olgusunu sorgulayarak, bu noktada modernizm ile tutarlı olmayan bir boyut tespit ediyor.

  Dini inancın bir uzantısı olan örtünmenin özerklikle bağdaşmadığı fikrine karşı çıkarak, örtünmeyi tam tersine bir kendilik deneyimi olarak tanımlıyor. Bunun da modernite paradigmasının dışına çıkmadan açıklanabileceğini öne sürüyor. Balta, 1980’li yıllardan itibaren çeşitli sosyolojik araştırmalara konu olan örtünme kavramının, bireyselliğe değinmeden açıklanmaya çalışıldığı ve dolayısıyla örtünme deneyiminin tam anlamıyla irdelenemediği tartışmasıyla yola çıkarak, bu tür yaklaşımların örtünen kadını ötekileştirici ve kategorize edici nitelikte olduğunu savunuyor. İkinci nesil örtünen kadın olarak tanımlanan eğitimli ve kentli kadını araştırma konusu yapan araştırmacıların, modernizm ile dini inanç arasında kurdukları karşıtlık temelinde ortaya koydukları tartışmalara karşı çıkıyor ve ikinci nesil örtünen kadının otonom bir kendilik oluşturamadığı yönündeki fikirlerin gündelik hayattaki pratiklerle örtüşmeyen varsayımlar olduğunu savunuyor.

  Yazar Hakkında:

  2 Mayıs 1983’te İstanbul’da doğdu. Ortaöğretimini Açık Öğretim Lisesi’nde tamamladı. Ardından lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde aldı. Aynı üniversitenin Kültürel İncelemeler Bölümü’nde yüksek lisansına devam etti. Bu kitabın konusu da olan tezini bitirerek Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde doktora çalışmasına başladı. Hâlen doktorasına devam etmektedir.

 • 1. Hamur

Modernite İçinde Bir İnanç Deneyimi : Örtünme Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.