sadsad x
asdasd
54,00 TL
38,88 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
15,12 TL
Modern Ortadoğu Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 408
ISBN: 9789750527326
Kapak: Ciltsiz
Ilan Pappe
Ilan Pappe
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Modern Ortadoğu Kısa Özet

  Ilan Pappe’ye göre, Ortadoğu’yu anlamak, insanları ve onların duygularını, motivasyonlarını, kültürlerini anlamaktan geçiyor. Bugüne kadar Ortadoğu üzerine çalışan çoğu akademisyenin aksine, o, odağına bölgenin ekonomik ya da siyasal konumunu almıyor. Sömürge dönemleri, İsrail Filistin çatışması, İran İslam Devrimi, petrol savaşları gibi Ortadoğu’yu derinden etkileyen olayları insan ve kültür merkezli bir yaklaşımla ele alıyor, geri planda kalmış, dışlanmış, görmezden gelinmiş kesimlerin ve kültürlerin izini sürüyor. Ortadoğu’nun kırsal tarihini, kent tarihini, kültürünü, sanatını, kadınların mücadelelerini titizlikle inceliyor, siyasal İslam’ın bölgedeki rolünü vurgularken bir tarihçi temkinliliğiyle kesin sonuçlara varmaktan kaçınıyor, bu tarihsel coğrafyaya *anlayarak* bakmanın imkânı üzerinde duruyor.

  *[…] duygularla ilgilenmenin bir yolunu bulmalıyız –hem kendimizin hem de çalıştığımız insanların çünkü duygular, Ortadoğu’da halihazırda gözlemleyip tanık olduğumuz görüntüden çok daha tesirli.

  Bu duygular Said’in üzerinde durduğu milli duygular kadar güçlü; onları başka insanların sefaleti, trajedisi ya da baskı altında oluşuyla ilgili analizlerimizin bir parçası olarak düşünmeliyiz. Kendinizi anlamazsanız hiçbir zaman doğru düzgün bir çözümleme yapamazsınız; kaçırdığınız duygusal unsur inanılmaz bir insan devriminin arkasında yatan esas faktörse kâğıda dönüşen ormanlara yazık olur, böylece akademisyenler de Ortadoğu’da ne olduğunu boş yere açıklamaya çalışır.*

  - Ilan Pappe

Modern Ortadoğu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.