Sıralama seçin
Toplam 68 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 68 ürün görüntüleniyor.

Miyase Sertbarut Kimdir?

Miyase Sertbarut, 1963 yılında Adana Ceyhan’da dünyaya gelmiştir. Sağlık lisesini bitirdikten sonra hemşirelik yapmıştır. Ardından da Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Farklı okullarda Türkçe ve Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği yapmıştır. Kırgızistan’da Türkiye Türkçesi öğretiminde görev almıştır. 2005 yılında Türkiye’ye döndükten sonra emekli olmuştur. Miyase Sertbarut şu an çağdaş çocuk edebiyatı yazarı olarak anılmaktadır. 1990 yılında radyo oyunları yazmaya başlayan Miyase Serbarut, bu oyunları TRT radyolarında seslendirmiştir. Pek çok çocuk kitabı yazmış olan Miyase Sertbarut’un 15 kadar kitabı yayımlanmıştır.

Miyase Sertbarut kitapları ile pek çok ödüle layık görülmüş bir yazardır. Miyase Sertbarut’un aldığı ödüllerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Kapiland’ın Kobayları adlı kitabıyla TUDEM Gençlik Roman Yarışmasında birincilik ödülü almaya hak kazanmıştır.
 • 1996 yılında Damar Dergisi’nin Çankaya Belediyesi’nde açtığı bir yarışmada, “Fasulyem Bulutlara Çıkamaz” adlı eseri ile ödül almıştır.
 • Aynı yayınevinin (Damar Dergisi) düzenlediği gençlik edebiyatı roman yarışmasında, “Gerçekle Büyümek Düşlerle Yürümek” adlı eseriyle ikinciliği almıştır.
 • Çocuk film senaryosu olan “Cam Aşkı” Kültür Bakanlığı tarafından ödüllendirilmiştir.
 • Cumhuriyetin 75. yıldönümünde TRT tarafından hazırlanan “Anadolu Ateşi” adlı radyo tiyatrosu ile birincilik kazanmıştır.
 • TRT 2001 Radyo Oyunu Yarışmasında “Bay Yalnız ile Bayan Sütlaç” adlı eseriyle ikinci olmuştur.
 • 2004 Tudem Edebiyat Ödülü’nde “Sisin Sakladıkları” eseriyle ikincilik, “Akvaryumdaki Deniz Kızı” adlı eseriyle aynı ödülde mansiyon almıştır.

Miyase Sertbarut, yaklaşık 10 kadar senaryo ve radyo oyunu yazmıştır. 2001 yılında kadar toplamda 10 kitap yayımlamış ve 10 ödül almıştır.

Miyase Sertbarut Kitapları Nelerdir?

Miyase Sertbarut, farklı konuları ele alan kitapları ile çocukların yaş seviyesine uygun ilgi çekici kitaplar yazmaktadır. Bazı Miyase Sertbarut kitap özetleri aşağıda verilmiştir:

 • Kimsin Sen?: Miyase Sertbarut’un ilk gençlik romanıdır. Ergenlik çağının problemleriyle mücadele eden bir grup lise öğrencisinin kimlik arayışları anlatılmaktadır. Yazar, empati kavramı üzerine düşündürmektedir. Medya tarafından dayatılan güzellik kalıplarının sorgulanması, ilk aşkın heyecanı, yeni umutlar gibi pek çok tema işlenmiştir. Her şey Elif ve Berna’nın hazırladığı ölüm kitabı ile başlamaktadır. Elif’in yeni bir benlik arayışı içinde olduğu görülmektedir.
 • Dedemin Sihirli Dükkanı: Aile bağları hakkında yazılmış bir kitaptır. Camlara can veren dede ve öyküsü anlatılmaktadır. Sihirli dükkanda geçen bu öyküde yer alan başkahraman pek çok yeni bilgi öğrenmektedir. Dede ve torun arasında geçen olaylar ile zaman değiştikçe aynı kalan duygular işlenmiştir.
 • Pamir’in Parmakları: Pamir; yetenekli parmaklara, altın gibi bir kalbe ve kıvrak bir zekaya sahiptir. Yaşadığı her haksızlık ve rastladığı zorluklar karşısında parmaklarını yardıma çağırmaktadır. Pamir’in parmakları her şeye uzanma gücüne sahiptir. Bazen sınıfın bir zorbasına bazen de bir kaplumbağaya. Pamir, iyiliğe ve güzelliğe odaklanmıştır. Parmakları ile küçük ama gerçek mucizeler yaratma çabası içindedir.
 • Yangın Tüpüyle Uçan Çocuk: Miyase Sertbarut tarafından kaleme alınan eser 12 öyküden oluşmaktadır. Kimi zaman düşündüren kimi zaman güldüren hikayeler içermektedir. Kahramanlar bazen hayalci çocuklar, bazen gerçekçi kişiler, bazen hayvan severler, bazen de adalet arayan çocuklardır. Esrarengiz hikayeler ile çocuklara okumayı sevdiren “Yangın Tüpüyle Uçan Çocuk” uçmaya ilgisi olan çocukların severek okuduğu bir kitaptır.
 • İkizler İz Peşinde: Birçok öyküden oluşmaktadır. Her biri merak dolu dünyaları anlatmaktadır. Bu merakları gidermek isteyen karakterler, renkli ve yaratıcı çözümler üretmektedir. Her hikayede farklı bir iz peşinde koşan ikiz kardeşler, dünyayı daha güzel bir yer haline getirmeye çalışmaktadır.
 • Ortak Ruh: Farklı kitapların başkahramanları olan İlay ve Mavi Karga, bu kitapta yeniden bir araya gelmektedir. İnsanların diğer canlılarla doğayı paylaşma konusundaki bencilliği anlatılmaktadır. Vicdan ve adalet duygusuna seslenmeyi amaçlamaktadır. 10 yaş üzeri okurlar için uygundur. Yeryüzündeki güçsüzlerin yanında yer alarak insanın sömürgeci vahşetine bir çözüm aramaktadır. Miyase Sertbarut Ortak Ruh adlı kitabıyla, çocukların beğenisini kazanmıştır.

Miyase Sertbarut’un Ödüllü Kitaplarının Konuları Nedir?

Yazar Miyase Sertbarut kitapları, oldukça fazla ödül almıştır. Çocuk edebiyatı alanında yazan Sertbarut; öykü, roman, radyo oyunu gibi farklı türlerde eserler vermiştir. Önemli ödüller alan eserlerinden bazılarının konuları ise şu şekildedir:

 • Fasulyem Bulutlara Çıkamaz: 1996 Çankaya Belediyesi ve Damar Edebiyat Dergisi, çocuk öykü yarışması, birincilik ödülü almıştır. Sonrasında ise kitap, “Saat Canavarı”adıyla yayımlanmıştır. Hayatın içinden gerçek 15 kısa öyküden oluşmaktadır. Dünyanın yalnızca insanlara değil, diğer canlılara ait olduğunu da anlatmaktadır. Dayanışma teması etrafında şekillenen öyküleriyle, çocuk okurlar için faydalı içerikler sunmaktadır.
 • Salih Dede’nin Sihirli Piposu: Kitap günümüzde ” Dedemin Sihirli Dükkanı” adıyla yayımlanmaktadır. 10 öyküden oluşmaktadır. Dede ile torun arasında geçen hikayeler anlatılmaktadır. Sihirli dükkanda geçen olaylar, okuyucuların dikkatini çekmektedir. 8 – 9 yaş çocuk grubu için uygundur.
 • Gerçekle Büyümek Düşlerle Yürümek: 1999 Bu Yayınevi, ikincilik ödülü almıştır. Üniversiteyi kazanamadığı için erken yaşta çalışmaya başlayan Özlem ile ailesinin tıp fakültesini kazanması için sürekli baskı yaptığı lise son sınıf öğrencisi Taylan arasında geçen aşk hikayesi anlatılmaktadır. Bu aşk çerçevesinde gençlik sorunları ve gerçekleri işlenmiştir.
 • Annemin Kokusu: 1999 Halkevleri birincilik ödülü almıştır. Sonrasında bu kitap, “Yalancı Portakal” adıyla yayımlanmıştır. Çocukları yalanın kaçış mı yoksa kurtuluş mu olduğu ile ilgili sorgulamaya itmektedir. 7 yaşındayken ailesinden ayrılarak halasının yanına yerleşmek zorunda kalan Elif, yeni yaşadığı yere ayak uydurabilmek için yalan söylemeye başlamıştır. Fakat kendini yalan söylemeye fazla kaptırınca büyük tehlikelerle karşılaşacaktır.
 • Sınıfta Kalanlar Okul Açtılar: 1998 Eğitim-Sen, ikincilik ödülü almıştır. Çocuk romanı kategorisinde yer almaktadır. Eğitim sistemindeki fırsat eşitsizlikleri konu alınmıştır. Eğitimdeki iyi ve kötü noktalar işlenmektedir. Örneklerle de farklı çocukların iç dünyasına ayna tutmuştur. Okumak için uygun koşullara sahip olamayan Levo ve arkadaşlarının hikayesi anlatılmaktadır. Miyase Sertbarut romanları arasında en çok okunanlardan biridir.

Miyase Sertbarut, oldukça fazla ödül alan, öykü ve romanları ile çocuk ve gençlere hitap etmekte olan bir yazardır. Eserlerinde farklı konuları işlemekte ve her kitabında önemli sorunlara değinmektedir.

Miyase Sertbarut En Ünlü Kitapları Nelerdir?

Miyase Sertbarut, bugüne kadar pek çok kitap yazmıştır. Yazarın bazı kitapları konuları ve içerikleri bakımından okuyucular tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Bu kitaplardan bazıları aşağıda anlatılmıştır:

 • Kapiland’ın Kobayları: Gençlerde giderek artan şiddet eğilimini azaltmayı amaçlamaktadır. Şiddet önleyici bir ilaç olarak üretilen anti-row şurubu, gençleri şişmanlatmaya ve yaşlandırmaya başlamıştır. Bunun üzerine gıda tüketimi artmıştır. Kapiland’dan GDO’lu ürünler ithal eden Hayri ise bu ilacı tüketmez; çünkü Kapiland’ın onları kobay olarak kullandığının farkındadır.

Kitapta bilimin ticarileşmesi sonucu meydana gelen sorunlar, GDO’lu ürünlerin zararları ve ülkelerin birbirleri üzerindeki ticari baskısı gibi konular işlenmiştir.

 • Kapiland’ın Karanlık Yüzü: İlk kitapta, yaptığı oyun ortaya çıkan Kapiland bu sefer Marjinal ve Mehtap’ı hileli bir sınavla Kapiland’a davet etmiştir. Kahramanların başı belaya girecektir ve Kapiland’ın başkanı onlar için tuzak dolu bir yolculuk hazırlamıştır. Kitapta, kapitalist ülkelerin diğer ülkelere olan sömürüsü eleştirilmiştir.
 • Kapiland’ın Kıyameti: İlk iki kitabın kahramanları Marjinal ve Mehtap, üniversite öğrencisi olmuştur ve Ankara’da yeni bir hayat yaşamaktadır. 2019 yılında gerçekleşen bir depremle hayatları değişmiştir. Kapiland’ın intikam almak isteyen başkanı, dünyaya nükleer füzeler atmıştır. Öyküde yapay zeka üzerinden insani değerlere göndermeler yapılmıştır.
 • Kapiland’ın Külleri: İnsan eliyle yerle bir edilen Kapiland’ın küllerinden yeniden doğuşu ele alınmaktadır. Kurguyla gerçek bir arada verilir ve distopik bir romandır. Devrimler, topluluklar, değişen politikalar, yapay zeka gibi pek çok güncel konuya değinmektedir. 1950 yılında geçen romanda, insan türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Canlıların eşit haklara sahip olduğu ve yeni bir uygarlık kurulurken aynı yoldan gidilmemesi konusunda okuyucuları düşündürmektedir.
 • Sisin Sakladıkları: İlay yaz tatilini köyde arkadaşı Fuat ile geçirmektedir. Bu esnada üs, genetik bir çalışma yapmaktadır. Bu çalışma tüm yöreyi, insanları ve doğayı tehdit etmeye başlamıştır. İnsanları kobay olarak kullanmaya çalışan üse karşı İlay, Fuat ve teyzesi mücadele etmeye karar vermiştir.

Miyase Sertbarut Kitap Seti Kaç Kitaptan Oluşur?

Miyase Sertbarut, set halindeki kitapları seven, aynı karakterlerin yer aldığı pek çok kitap yazmış bir yazardır. Her kitabında farklı bir konuyu işlemektedir. Böylece çocuklara, sevdikleri kahramanları okuma imkanı sunmaktadır. Miyase Sertbarut’un “Emre ile Cemre” serisi aşağıda verilmiştir.

 • Emre ile Cemre Serisi: Toplam 10 kitaptan oluşan bir settir. 6 – 7 yaş için uygundur. İlk okuma kitabı olarak tercih edilmektedir. Miyase Sertbarut, gündelik yaşamdan seçtiği konular sayesinde yeni ve küçük okurlara, keyifli bir okuma imkanı sunmaktadır. Çocuklar için oldukça önemli değerler anlatmaktadır. Her biri öykü kitabıdır. Çevre bilinci, kültürel değerler, okul hayatı, okuma ve yazma kültürü, merak ve araştırma gibi pek çok temayı işlemektedir. İki iyi arkadaş olan Emre ile Cemre, heyecan dolu maceralar yaşamaktadır. Her kitapta farklı bir sorumluluk işlenmektedir. Bir gün tarım işleriyle uğraşan Emre ile Cemre, bir başka gün başbakan olmuşlardır. Her gittikleri yerde merak dolu maceralara atılan ikili, küçük okuyucuların ilgisini çekmektedir. Yarattıkları dünyada sevgi, saygı, paylaşma ve yardımlaşma büyük önem taşımaktadır. Kitaplarda yer alan kelime sayısı 500’den 2000’e kadar kademeli bir artış göstermektedir. İlk 5 kitap 16, diğer 5 kitap ise 24 sayfadan oluşmaktadır. Renkli çizimlere sahip olduğundan çocukların hayal gücünün genişlemesini sağlamaktadır. Seride yer alan kitapların ismi ise şöyledir: Emre ile Cemre 1 – Okuma Bayramı, Emre ile Cemre 2 – Kedili Takvim Yapıyor, Emre ile Cemre 3 – Alışveriş Merkezinde, Emre ile Cemre 4 – Tarım Yapıyor, Emre ile Cemre 5 – Kitap Fuarında, Emre ile Cemre 6 – Korkuluk Yapıyor, Emre ile Cemre 7 – Doktor Oluyor, Emre ile Cemre 8 – Kermeste, Emre ile Cemre 9 – Düğünde, Emre ile Cemre 10 – Başbakan Oluyor’dur.

Miyase Sertbarut’un farklı konularda yazdığı kitaplarını da set halinde bulmak mümkündür. 4’lü, 5’li, 6’lı gibi setlerin içinde çeşitli kitaplar yer almaktadır. Miyase Sertbarut tüm kitapları, tekli veya set halinde sunulmaktadır.

Her Yaşa Hitap Eden Miyase Sertbarut Kitapları Nelerdir?

Miyase Sertbarut’un yaş gruplarına uygun kitaplarını şu şekilde listelemek mümkündür:

 • Kırmızı Kartal: 6 – 12 yaş arası çocuklar için uygundur. Evşen adındaki küçük bir kızın hayal dünyası işlenmektedir. Küçüklüğünden beri yazar olmak isteyen Evşen, evlerinin yakınına yapılan küçük uçak pistini gördükten sonra ikinci bir hayale sahip olmuştur: Kırmızı Kartal ile uçmak. Muzaffer amcasından söz aldıktan sonra, tüm olumsuzluklara rağmen bu hayaline sıkı sıkıya sarılmaya devam etmiştir. Çocuklara yıllar öncesinin sosyal ve kültürel zenginliklerini sunmaktadır.
 • Bir Dilek Tut: 8 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. Dostluğu, sevgiyi ve fedakarlığı anlatan kitap, çocukların çevrelerine karşı duyarlı bakabilmeleri ve farklı bakış açılarına sahip olabilmelerini amaçlamaktadır. Evinin penceresinden gece yıldızlara bakan çocuk ile Çiçekyıldızı arasında bir dostluk başlamıştır. Bahçelerinden kayısı ağacı meyve vermediği için kesilecektir. Çocuk ise bunu engellemek için Çiçekyıldızı’ndan yardım isteme konusunda kafa karışıklığı içindedir.
 • Çöp Plaza: 10 yaş grubu çocuklar için uygundur. Yazar hem yoksulların hem de zenginlerin dünyasını bir arada sunmaktadır. Yani sadece yoksulluğu anlatmakla kalmaz; zenginliğin verdiği gücü de anlatmaktadır. Birbirlerine yakın yerlerde yaşamalarına rağmen Elit Plaza ve Çöp Plaza insanlarının hayatları birbirinden farklıdır. Geri dönüşüm işçilerinin yaptığı işin önemi ve insanın doğadan kopuşu sonucu kaybettikleri anlatılmaktadır.
 • Kimsin Sen: 12 yaş üstü çocuklar için uygundur. Ergenlik çağının problemleri ile ilgili pek çok gerçeğe değinmektedir. Miyase Sertbarut “Kimsin Sen” özet ve konusu oldukça merak uyandırıcıdır. Yaşadıkları çevre içinde yer edinmeye çalışan bir grup genç; ilk gençlik sancılarına aşk, ihanet, şüphe, intikam gibi duyguları işlemektedir. Kendini arayan ergenlik çağı çocukları için farklı bir bakış açısı sunmaktadır.

Miyase Sertbarut Kitapları Fiyatları Nasıldır?

Miyase Sertbarut, oldukça fazla kitap yazan bir yazardır. Eserleri konu bakımından farklı ilgi alanına sahip çocukların dikkatini çekmektedir. Aynı zamanda bu kadar çeşitli olması, fiyat konusunda da farklı bütçelere hitap ettiği anlamına gelmektedir. Miyase Sertbarut kitaplarının fiyatları; hangi yayınevinden çıktığına, kitabın kalınlığına, hangi yaşa hitap ettiğine, çizimlere, konuya göre değişiklik göstermektedir. Daha küçük yaştaki okurlar için daha az sayfa sayısına sahip kitaplar uygundur. İnce oldukları için uygun fiyata alınabilmektedir. Kitabın içinde ve kapağında bulunan çizimler de fiyatlara doğrudan yansımaktadır. Çünkü her kitaptaki resimler farklı çizerlerin elinden çıkmaktadır. Farklı konuları ele alan kitapların fiyatlarında da değişiklikler olmaktadır. Aynı şekilde öykü kitapları ile romanlar da farklı fiyatlara sahiptir. “Dedemin Sihirli Dükkanı” bir öykü kitabıdır. Miyase Sertbarut “Kimsin Sen” kitabı ise bir ilk gençlik romanıdır. Romanlar, öykülere göre daha uzun oldukları için fiyat açısından da daha yüksek olabilmektedir.

Miyase Sertbarut’un kitapları hem tekli hem de set halinde satılmaktadır. Bu da fiyat konusunda belirleyici bir etkendir. Miyase Sertbarut kitap seti sayesinde tek seferde daha fazla kitap alınabilmektedir. Bu nedenle fiyatı daha yüksektir fakat daha avantajlıdır. Setin içinde bulunan kitap sayısı arttıkça fiyat da artmaktadır. Uygun fiyatları ile ön plana çıkan Miyase Sertbarut kitapları, her yaşa ve her bütçeye hitap etmektedir. Oldukça fazla çeşide sahiptir ve çocukların okuma seviyesine uygun içerikler sunmaktadır.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.