sadsad x
asdasd

Mirat-ı Adalet Yahud Tarihçe-i 'Adliyye-i Devlet-i 'Aliyye

Gece Akademi

İbrahim Yılmazçelik

31,50 TL
25,20 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
6,30 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Mirat-ı Adalet Yahud Tarihçe-i 'Adliyye-i Devlet-i 'Aliyye Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 145
ISBN: 9786052887134
Kapak: Ciltsiz
İbrahim Yılmazçelik
İbrahim Yılmazçelik
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Mirat-ı Adalet Yahud Tarihçe-i 'Adliyye-i Devlet-i 'Aliyye Kısa Özet

  Dünyanın en köklü ve en asil geçmişine sahip bir millet olan Türk Milletindeki, adalet anlayışı ve geçmişi de bir o kadar köklü ve asildir. Türklerdeki Adalet Tarihi hakkında günümüze intikal eden pek çok eser mevcuttur.

  Bu eserlerden bir tanesi de Ahmed Lütfi tarafından hazırlanan, Mirat-ı Adalet Yahud Tarihçe-i `Adliyye-i Devlet-i `Aliyye adlı eserdir. 1886-1887 tarihlerinde (H.1304) yayınlanan eser, daha önceki tarihlerde hazırlanmış olmalıdır. Hata cetveli ve içindekilerle birlikte toplam 215 sayfadan ibarettir.

  Osman Gazi döneminden başlayarak, yazıldığı döneme gelinceye kadar Osmanlı Devletinde Adalet sahasında yaşanan gelişmeleri ana hatları ile kaydeden bir eserdir. Eserin son bölümüne hata cetveli ile birlikte fihrist kısmı da eklenmiştir. Eserin son bölümleri Sultan Abdulaziz dönemi ile birlikte tamamlanmaktadır.

  Osmanlı Adalet Tarihi açısından önem taşıyan bu eser, Osmanlıca’dan günümüz harflerine çevrilirken eserin diline kesinlikle müdahale edilmemiştir. Sadece Transkripsiyonda bazı önemli görülen hususlar göz önüne alınmış ve ağır bir transkripsiyon da uygulanmamıştır. Eserin ilk haliyle ve anlaşılır bir şekilde okuyucuya ulaştırılmasına çalışılmıştır.

  Osmanlı Adalet Tarihi açısından önemli bir eser olan, Mirat-ı Adalet adlı bu eser yeni yazıya çevrilirken, mümkün olduğunca aslına sadık kalınmıştır. Eserin hayırlara vesile olması dileklerimizle.duygudaşlık bekledikleri ilk ülke ise şüphesiz Britanya’ydı.

Mirat-ı Adalet Yahud Tarihçe-i 'Adliyye-i Devlet-i 'Aliyye Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.