sadsad x
asdasd

Mikroişlemciler Mikrobilgisayarlar

Birsen Yayınevi
60,00 TL
51,00 TL
%15 indirim
Mikroişlemciler Mikrobilgisayarlar Hakkında Bilgiler
Türü: Akademik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 560
ISBN: 9789755111759
Kapak: Ciltsiz
Eşref Adalı
Eşref Adalı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Mikroişlemciler Mikrobilgisayarlar Kısa Özet

    Bilgisayarın başlangıcı, 19. yüzyılın sonuna kadar götürülebilse de, ilk bilgisayarın 1942 yılında gerçekleşmiş olduğu bilinmektedir. Bilgisayarın gelişmesinde, iki tarihi çok önemlidir: Birincisi 1948 yılında tranzistörün bulunması, ikincisi 1971 yılında mikroişlemcilerin üretilmeye başlanması. Tranzistörün bulunması, ticari olarak üretilebilir ve satılabilir bilgisayar devrini başlatmıştır. Tek tek tranzistörler ile gerçeklenen bilgisayarlar, boyut olarak çok küçük olmamakla beraber, yüksek çalışma verimliliği sağlamışlardır.

    1960'lı yıllarda geliştirilen tümdevre tekniği sayesinde, tranzistörlü devreler tek kırmık içinde üretilmeye başlanmıştır. Böylece, boyut olarak daha küçük, güç tüketimi daha az ve bedeli ucuz devreler üretilmeye başlanmıştır. Tüm devre tekniğindeki hızlı gelişmeler, bilgisayarın beyni olarak kabul edilen, merkezi işlem biriminin tek kırmık içinde üretilebilmesine olanak sağlamıştır. Böylece mikroişlemciler doğmuştur.

    Mikroişlemcilerin, ilk on yılı sayılan 1971-1980 yıllarında, çok sayıda üretici firma mikroişlemci üretmiştir. Zaman içinde, bazı ürünlerin belli alanları kapsadığı, bazı ürünlerin de kaybolduğuna tanık olunmuştur.

Mikroişlemciler Mikrobilgisayarlar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.