sadsad x
asdasd

Memur-Sen’in Sicili (1995-2014)

Epos Yayınları
19,44 TL
15,36 TL
%21 indirim
Memur-Sen’in Sicili (1995-2014) Hakkında Bilgiler
Türü: Kurum, Örgüt Kitapları
Sayfa Sayısı: 248
ISBN: 9786054822119
Kapak: Ciltsiz
Canan Koç
Canan Koç
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Memur-Sen’in Sicili (1995-2014) Kısa Özet

  *Memur-Sen, yaklaşık 800 bin kamu çalışanının bir araya geldiği bir sendikalar konfederasyonun adı. Memur-Sen’in üye sayısını artırma *başarısı* nesnel bazı nedenlere bağlıdır. Üye sayısındaki artış yalnızca baskı ve tehditle açıklanamaz. Memur-Sen sürecine eşlik eden *sebeplerin* sorgulanması, sendikal örgütlenme  modelinin anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.*

  Tarih rastlantılarla doludur, Memur-Sen bu rastlantılarından birine denk geldi ve şiddetli devlet baskısının muhalefete nefes aldırmadığı ve özgürlükçü liberal düşüncenin iyice etkili olmaya başladığı 1990’lı yılların ikinci yarısında kuruldu. Memur sendikalarının özgürlükçü-liberal düşünce tarafından teslim alındığı ve nihayet Türkiyeli muhalefet odaklarının, bütün ücretlilerin ekonomik - demokratik mücadelesini rafa kaldırıp anayasal süreçlerin peşine takıldığı (eklemlendiği) 2000’li yıllarda hızla yükselmeye başladı. AKP’nin iktidara damga vurduğu süreçte üye sayısı 800 bine yükseldi. Memur-Sen’in yükselişinde elbette iktidarın rolü vardır. Ama 1985-1995 arasında Türkiye’de ilk memur sendikalarını kuran dirençli sendikal *anlayışı* tasfiye eden *liberal ve özgürlükçü baskın akıl* mutlaka hesaba katılmalıdır: Memur-Sen boşaltılan –böylece de etkisizleşmiş olan– bir meydanda hayat buldu.  Memur-Sen’in kuruluşundan bugüne geçen yıllar göz önüne alınırsa, bir tarihi varmış gibi gelebilir belki… Ama Türkiye ölçeğindeki sendikalarla karşılaştırıldığında *bir sendikacılık tutumunun yarattığı tarih*in yerine yerleşikleşen *bir sicil*le *özlük dosyası*yla karşılaşıyoruz.

  Emekçilerin tarafındaki objektif tarihçiler olan Canan Yıldırım Koç, *Memur-Sen’in Sicili* başlıklı çalışmanın amacını şöyle tarif ediyorlar; *Türkiye sendikacılık hareketi tarihinde, kendi kaderini iktidar partisine böylesine bağlamış bir konfederasyon daha olmadı. Memur-Sen’in kuruluşunu, AKP ile ilişkilerini dolayısıyla AKP ile özdeşleşme sürecini anlatmaya ve belgelemeye çalışmaktadır. Diğer taraftan, gün gelip devran döndüğünde bazı işleri yapanları, yanlarına bırakmamanın yolu, yapılanları ve yapanları belgelemektir. 

  Memur-Sen, AKP iktidarını destekleyerek AKP sicilinin sorumluluğunu da paylaşmaktadır. Bu sicilin bugünden belgelenmesi bu nedenle de gereklidir.

Memur-Sen’in Sicili (1995-2014) Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.