Mekke’den İstanbul’a Fetih Fatih Ayasofya

Hüküm Kitap Yayınları

İhsan Şenocak

100,00 TL
71,00 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
29,00 TL
Mekke’den İstanbul’a Fetih Fatih Ayasofya Hakkında Bilgiler
Türü: Genel İslam Kitapları
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9786056917066
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
satis-icon
Satış Rakamları 187 adet satılmıştır.
İhsan Şenocak
İhsan Şenocak
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Mekke’den İstanbul’a Fetih Fatih Ayasofya Kısa Özet

  Ayasofya, Allah Rasûlü’nün ? fethini müjdelediği, kendisiyle birlikte askerini de övdüğü Fatih Sultan Mehmed’in zafer anıtıdır. Ayasofya, yirmi bir yaşında İslâm’ı cihâna hâkim kılacak iradeyi kuşanan devlet adamının fetih mührüdür. Ayasofya, İslâm’a adanmış hayatlara verilen İlâhi armağandır; *Feth-i Mübîn*dir. Ayasofya, Akşemseddin (r.a) ve Molla Gürani (r.a) gibi Allah Rasûlü’nün ? Sünnet-i Seniyyesi’ne bağlı iki ulu hocanın, irfânın Fatih’in şahsında devletleşme tezâhürüdür.

  Ayasofya, gemileri karadan yürüten muhkem iradenin Hakk’ı Bâtıldan ayıran son sözüdür. Ayasofya, siyâsette Yavuz’u, ilimde Ebussuud’u, donanmada Barbaros’u, şiirde Bâki’yi, mimâride Sinan’ı yetiştiren mukaddesât merkezidir. Ayasofya, İslâm’ın küfre karşı mutlak üstünlüğünü resmetmesi îtibariyle; Müslümanların Allah’ın ? yeryüzündeki halifeleri olduklarının ve dünyaya yeniden adaleti getirecek yegâne ümmetin onlar olacağının alâmetidir. 

  Ayasofya, çan seslerinin kapattığı mâvera yolunun tekbir sesleri ile açıldığı tevhid kürsüsüdür. Ayasofya, Batı’nın büyük olarak ilan ettiği bütün devlet adamlarının, -genç yaşta nâil olduğu muvaffâkiyet îtibariyle- kendisine yâver bile olamayacağı Fatih’in açtığı, korunmasını da bir vasiyetle bütün ümmete havale ettiği mes`ûliyet merkezidir.

  Ayasofya, Müslümanlar için basit bir mekân değil, ulvi bir mânâ; müze değil, cami; taş değil, ruhtur. Bu yüzden Ayasofya’nın kapanması ya da müze olması Müslümanlıkla yoğrulan bu milletin rûhuna *küfür mührü* vurmakla eşdeğer bir hâdisedir.  

  Ayasofya, denize sürdüğü atının üzerinden Süleyman Paşa’ya *O küfür donanmasını ya al ya da öl de gel* diye emreden, zâlimin sulh teklifini *Ya İstanbul beni ya da ben İstanbul’u alırım.* diyerek reddeden Fatih’in îmanına, cihad şuuruna, İslâm idrâkine ve şecaatine varis olduğumuzda öyle bir açılacak ki, beraberinde mukaddesâtımız üzerine kapatılan bütün kapılar kırılacak.

 • 2. Hamur

Mekke’den İstanbul’a Fetih Fatih Ayasofya Hakkında Yorumlar