sadsad x
asdasd

Mekke Döneminde Siyasi Düşünce Metodolojisi

Ekin Yayınları
35,00 TL
22,75 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
12,25 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Mekke Döneminde Siyasi Düşünce Metodolojisi Hakkında Bilgiler
Türü: İslam ve Ortadoğu Kitapları
Sayfa Sayısı: 304
ISBN: 9789758507030
Kapak: Ciltsiz
T. Abdülkadir Hamid
T. Abdülkadir Hamid
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Mekke Döneminde Siyasi Düşünce Metodolojisi Kısa Özet

    Kur’an-ı Kerim’in ele aldığı düşünce eksenine ve sorunlara yönelik ifade tarzı; duruma, objektif koşullara göre düzeysel değişiklikler arz eder. *Siyasal düşünce ve siyasal bilgiler* üzerinde düşünmeye çalıştığımız zaman, bu tür bir düşünce ve bilginin Kur’an söylemi içinde, bütünsel hedefler bağlamında irdelendiğini görüyoruz.

    İslam'da siyaset kavramı ile çağdaş siyasal bilimler çerçevesinde kullanılan politika kavramı aynı şey değildir. Tersine İslam'da siyaset kavramı, farklı bilgi temellerine dönüktür, değişik bir bilgi sistemine dayanır, farklı sınırlandırma ve medeniyet boyutlarını kapsar. Bu medeniyet boyutları, önce insanın nefsinden başlar. Sonra aileyi şekillendirir. Oradan toplumsal yapılanmaya, bir ümmet oluşturmaya ve bir devlet görünümünde en üst yapısını kurmaya yönelir.

    T. Abdülkadir Hamid tarafından kaleme alınan bu kitap, "Siyasal İslam"ın tarihini veya İslam devleti şeklini değil, Kur'an'ın Mekke döneminde inen kısmıyla sınırlı olarak siyasal düşüncenin temellerini araştırmaktadır.

Mekke Döneminde Siyasi Düşünce Metodolojisi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.