68,00 TL
45,56 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
22,44 TL
Mart İti Hakkında Bilgiler
Türü: Şiir Kitapları
Sayfa Sayısı: 232
ISBN: 9786051752440
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
satis-icon
Satış Rakamları 1 adet satılmıştır.
Selçuk Kırlı
Selçuk Kırlı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Mart İti Kısa Özet

  Mart İti Prof. Dr. Selçuk Kırlı’nın üçüncü manzum hikâye kitabı. Selçuk Kırlı’nın manzum hikayeleri, bu türün günümüz edebiyatındaki yegâne örneklerini oluşturuyor. Yazarın Biraz Argo ile başlayan manzum hikaye tecrübesi Mitos, Karataşlar ve Ay Işığı ile devam etmişti. Bu yolculuğun üçüncü durağı olan Mart İti, ilk iki kitap gibi olay örgüsü ve kurmacayla harmanlanmış uzun bir manzume. Mart İti’nin ilk kitap olan Biraz Argo ile sıkı bir bağlantısı var.

  Biraz Argo’nun ahlak çerçevesi içinde kalmaya ve kanun dışı yaşamdan kendilerini kurtarmaya çalışan, gerçek sevgiyi arayan iki kadın kahramanı Melahat ve Mübeccel’in heyecanlı hikayeleri Mart İti’nde devam ediyor. Cahit, Halit ve Sait adlı kardeşlerin de karıştığı bu heyecan dolu macerada bir taraftan ten zevki/ tutkular ile ruh bütünlüğü birbiri ile çatışırken bir taraftan da insanın mazisinden tamamen kopmasının mümkün olup olmadığı sorgulanıyor.

  Mart İti’nin dikkat çeken bir tarafı da hece ölçüsünün yanında aruz ölçüsünün de kullanılması. Selçuk Kırlı’nın hece ölçüsü, mani, türkü gibi Halk Edebiyatı’na ait unsurlarla aruz ölçüsü, gazel gibi Divan Şiiri’ne ait unsurları bir araya getirerek modern ile geleneği birleştirmesi son derece dikkat çekici.

  Okuyucuların ilgiyle takip edeceklerini düşündüğüm Mart İti faydalı ile eğlendiriciyi birleştiren, ironinin başarıyla kullanıldığı, iletisini eğlendirirken veren bir kitap. Bir solukta okunacak ama savunduğu değerlerle okuyucuyu uzun süre düşündürecek olan Mart İti okuyucusuyla buluşmaya hazır.

 • 2. Hamur

Mart İti Hakkında Yorumlar