sadsad x
asdasd

Marksizm ve Sınıflar

Yordam Kitap
25,93
18,93
%27 indirim
Marksizm ve Sınıflar Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 400
ISBN: 9786059046244
Boyut: 16 x 0
Kapak: Ciltsiz
Sungur Savran
Sungur Savran
Devamı
Kampanya

Marksizm ve Sınıflar Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Marksizm ve Sınıflar Kısa Özet

  *Bugüne kadarki bütün toplumların tarihi sınıf mücadelelerinin tarihidir.* Marx ile Engels’in kaleme aldığı Komünist Manifesto’nun bu ünlü cümlesindeki *bugüne kadarki* ibaresi, bazılarınca *postmodern çağ* olarak niteledikleri döneme kadarki anlamına yorumlanmış olacak ki, özellikle 1990’lı yıllardan, yani Sovyetler Birliği, Çin ve Doğu Avrupa’da kapitalizmin restorasyonunun hızlandığı aşamadan sonra sınıf politikasının yerini *kimlik politikası*nın aldığı solda yaygın bir görüş haline geldi.

  Ama öte yandan, tam da aynı dönemde, burjuvazi neoliberalizm adı altında işçi sınıfına karşı kapitalizmin tarihinde görülen belki de en uzun taarruzu yapıyordu. Durumun tuhaflığı dikkat çekiciydi: Burjuvazi işçi sınıfına saldırıyordu, yani sınıf mücadelesi veriyordu. Aydınlar (sol aydınlar!) ise işçi sınıfına dönmüş, sınıf mücadelesinin önemsiz ya da demode olduğunu telkin ediyorlardı.

  Bu kitapta yazıları yayınlanmakta olan yazarlar kendilerini solda yaygın olan bu modadan uzun zamandır ayırmış insanlar. Uzun yıllardır çalışmalarında sınıf kategorisine merkezî bir yer vermiş, gerek dünya çapında gerekse Türkiye’de toplumun gelişmesini sınıf mücadeleleri temelinde kavramayı kendilerine pusula edinmiş araştırmacılar.
  Burada, bu konulardaki yazılarını bir araya getiriyorlar.

  Yazıların konuları geniş bir yelpazeye yayılıyor. Marksizmde sınıfların teorik statüsü, günümüzde sınıfların ortadan kalkıp kalkmadığı, sınıf mücadelelerinde merkezî bir rol taşıyan sendikalar, Türkiye’de sınıfların yapısı, köylülükten Gezi’ye sınıf mücadeleleri bunların bazıları.

  Bütün bu yazıları birbirine bağlayan çizgi ise sınıflı toplumlarda yaşanan adaletsizlik ve yabancılaşma konusunda ortak bir anlayışı paylaşmaları, Türkiye’de ve dünyada sınıf tahakkümüne son vererek sınıfsız bir toplum yaratmanın yüce bir hedef olduğuna inanmaları.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.