sadsad x
asdasd

Malumat-ı Medeniye Birinci Kısım - Osmanlıca Aslıyla Birlikte

DBY Yayınları

Mustafa İçen

21,00 TL
15,75 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
5,25 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Malumat-ı Medeniye Birinci Kısım - Osmanlıca Aslıyla Birlikte Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 101
ISBN: 9786257760195
Kapak: Ciltsiz
Mustafa İçen
Mustafa İçen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Malumat-ı Medeniye Birinci Kısım - Osmanlıca Aslıyla Birlikte Kısa Özet

  Kuvve-i umumiye neden terekküp eder?

  Kuvve-i umumiye; birincisi vatan ve milleti düşmana karşı müdafaa ile mükellef (asker), ikincisi intizam ve hükm-i kanunu muhafazaya memur (jandarma) ile (polis)ten terekküp eder.

  Kaç nevi asker vardır?

  İki nevi asker vardır: Biri kara askeri diğeri deniz askeridir. Kara askerlerine (Asâkir-i Berriye), deniz askerlerine (Asâkir-i Bahriye) denir.

  Asâkir-i Berriye nasıl teşkil olunmuştur? İdare-i askeriye mukaddema yedi orduya tefrik edilmiş idi. Lakin ahîren Harbiye Nezaretinden tertip edilip meriyyetine irade-i seniyye sadır olan ordu teşkilat-ı cedidesi mucibince idare-i askeriye on dört ordu ve beş fırka-i müstakilleye taksim olunmuştu ki merkez ve mevkileri şunlardır: Ordu merkezleri: İstanbul, Edirne, Selanik, Kırk kilise, Tekfurdağı, Manastır, Üsküp, Erzurum, Şam, Van, Erzincan, Musul, Bağdat, San‘a, Beş fırka-i müstakille merkezleri: Kozan, Yanya, İşkodra, Trablusgarp, Mekke-i Mükerreme.

  Müddet-i askeriye kaç senedir? Müddet-i askeriye yirmi senedir. Her Osmanlı yirmi yaşından kırk yaşına kadar asker olmaya mecburdur. Lakin kanun-ı askeri sakat veya alîl olanlarla sair bazı kimseleri vazife-i askeriyeden istisna etmiştir.

  Kura nedir? Her Osmanlı yirmi yaşına geldiği vakit askere alınır. Üç sene askerlik hizmetini ifa eder. Ondan sonra ifa-yı hizmet ettiğine dair tezkiresini alıp memleketine avdet eder.

Malumat-ı Medeniye Birinci Kısım - Osmanlıca Aslıyla Birlikte Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.