Kutulamare’de Esaret : Esir Bir İngiliz Generalin Kaleminden

Yeditepe Yayınevi

Charles V. F. Townshend

400,00 TL
300,00 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
100,00 TL
Kutulamare’de Esaret : Esir Bir İngiliz Generalin Kaleminden Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 600
ISBN: 9786059787444
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
satis-icon
Satış Rakamları 9 adet satılmıştır.
Charles V. F. Townshend
Charles V. F. Townshend
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Kutulamare’de Esaret : Esir Bir İngiliz Generalin Kaleminden Kısa Özet

    Osmanlı Ordusu, Birinci Dünya Savaşı`nda iki büyük zafer kazanabildi. Bunlardan biricisi Çanakkale zaferi, diğeri ise, bu kitabın konusunu oluşturan Kûtulamare kuşatmasıdır. Türk`ün tarih yazdığı Çanakkale zaferini hemen hemen herkes bilir. Ancak Kûtulamâre`yi fazla bilmeyiz. 

    İngilizler, "Mezopotamya Seferi" adı verdikleri Irak cephesinde, Osmanlı`ya karşı birçok muharebede üstünlük elde etmiş olmalarına rağmen, en son yapmış oldukları Selmanipak taarruzuyla birlikte zor duruma düşmüş ve Kûtulamâre kuşatmasıyla birlikte de bugün bile unutamadıkları bir mağlubiyet yaşamışlardır. 
    Basra`nın işgali ile başlayıp Kûtulamâre kuşatmasının sona ermesine kadar olan savaşlar dizisinde, Şuayyibe savaşından itibaren bu savaşları Sir Charles Vere Ferrers Townshend komuta etmişti. Townshend, bu savaşlar sırasında tuttuğu günlüğünü daha sonra düzünleyerek strateji ve taktik konularını içeren geniş bir girişle birlikte "My Campaing in Mesopotamia" adıyla 1920`de Londra`da yayınlandı. Yayına hazırladığımız bu eserde Townshend, Irak cephesi üzerine ayrıntılı bilgilerin yanı sıra, İstanbul`da kaldığı dönem içerisinde, buranın siyasî atmosferi hakkında da çeşitli bilgiler vermekte ve değerlendirmelerde bulunmaktadır.

  • 2. Hamur

Kutulamare’de Esaret : Esir Bir İngiliz Generalin Kaleminden Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.