Kurtuluş Kendini Anlatıyor

Dipnot Yayınları

Ali Demir

300,00 TL
246,00 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
54,00 TL
Kurtuluş Kendini Anlatıyor Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Politika Siyaset Bilim ve Siyaset Tarihi Kit
Sayfa Sayısı: 416
ISBN: 9786054878635
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2023
satis-icon
Satış Rakamları 7 adet satılmıştır.
Ali Demir
Ali Demir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Kurtuluş Kendini Anlatıyor Kısa Özet

  1970’li yıllarda ortaya çıkan Kurtuluş Hareketi içinde mücadele vermiş, hareketin devrimci kimliğinin oluşmasına katkıda bulunmuş isimlerle yapılan görüşmeleri içeren kurtuluş kendini anlatıyor dizisinin ilk iki kitabında Kurtuluş Hareketi’nin yedi kurucusuyla yapılan görüşmeler yer alıyor. İlk kitapta İlhami Aras, Ali Demir ve Şaban İba yaşanmış geçmişin öyküsünü anlatıyorlar.

  Türkiye solunun son 40-50 yıllık, büyük çalkantılarla dolu yıllarını konu alan bu görüşmelerde:

  Darbeler, idamlar, katliamlar, sol içerisinde ayrışmalar... THKP-C, THKO; TİP, Dev-Genç, Beyaz ve Kırmızı Aydınlık, Çetin Altan, Mihri Belli, Deniz, Mahir, Sinan, Yusuf, Hüseyin, Cevahir, Ulaş, Nasuh vd. simalar..., Şehir gerillası…, 15-16 Haziran işçi direnişi...,12 Mart…, Kızıldere Katliamı, Firarlar…,Cezaevi günleri..., Yeni örgütlenme arayışları..., Ayrışmalar, Yeni Örgütler, Kurtuluş Sosyalist Dergi…,Karadeniz’de Örgütlenme…, Siyasal kampanyalar ve anti-faşist mücadele..., PKK-KUK çatışması ve Kurtuluş, Maraş ve Çorum katliamları..., Bireysel önderlik yerine organlı çalışma..., Devrimci Eylem Birliği girişimi…, 12 Eylül darbesine karşı ittifak…, Filistin`e geçiş ve Filistin kamplarında yaşam..., Kurtuluşçuların Birliği...v.b anlatılıyor.

  Kurtuluş’un 40 yıla ulaşan tarihi dikkate alınarak yapılan bu çalışmada, bu 40 yılın doğduğu ve kitlesel bir devrimci hareket haline geldiği 1975-80 yıllarından, ağır illegalite koşullarında varlığını sürdürdüğü 1985 yılına kadar olan dönem birinci elden aktarılıyor.

 • 2. Hamur

Kurtuluş Kendini Anlatıyor Hakkında Yorumlar