sadsad x
asdasd

Küreselleşme ve Kültürel Özbilinç

İpekyolu Kültür Edebiyat

Fei Xiaotong

44,00 TL
32,12 TL
%27 indirim
Kazancınız
:
11,88 TL
Küreselleşme ve Kültürel Özbilinç Hakkında Bilgiler
Türü: Sosyoloji Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 330
ISBN: 9786059914505
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Fei Xiaotong
Fei Xiaotong
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Küreselleşme ve Kültürel Özbilinç Kısa Özet

  Yayınevimiz bu kez, Çin’in en etkili sosyolog ve antropologlarından Fei Xiaotong’un seçme yazı ve konuşmalarını içeren bir eseri okuyuculara sunuyor. Fei Xiaotong Çin’in kırsal sorunları, etnik milliyetleri ve eğitim sorunlarıyla ilgili araştırmalarıyla tanınmaktadır. Ayrıca uluslararası alanda Çin’in toplumsal ve kültürel görüngülerini tanıtan kişidir. 1999 yılında Fei Xiaotong’un Toplu Eserleri (15 Cilt) Pekin’de yayınlanmıştır.

  Kitapta tartışılan başlıklar: Çin’de Kültürel Uyumun Oluşumu; İnsanlığın Ortak Kader Topluluğu; 21 Yüzyıl için Kültür ve Eğitim; İnsan ve Doğa Uyumu Kültürü; Batılılaşma ve Modernleşme Kültür, Yerliler ve Azınlıklar; Doğaya Düşman İnsan; Çeşitlilik İçeren Uyum; Doğu-Batı Karşıtlığı; Gelenek ve Yenilik.

  Fei Xiaotong’un son dönem çalışmaları, Huntington’un *uygarlıklar çatışması* teorisi üzerine odaklanmış ve günümüz dünyasında dünya toplumlarını ileriye doğru taşıyacak olan bir teorik temel atmaya odaklanmıştır. Aslında, belirli tarihsel bir arka planda kültürler ve uygarlıklar meselesi şimdiden küresel bir sorun haline gelmiştir.

  1990’lı yıllarda, dünyanın siyasi yapılanmasını değiştiren Sovyetler Birliği’nin yıkılması ve ardından eski ideolojik çatışmanın yerini bir anlamda Doğu-Batı *uygarlıklar çatışması* almıştır. Bunda Batı’nın önde gelen büyük siyasi güçlerin etkisi önemli bir araştırma başlığıdır. Okuyucular, bu kitapta Batılı ideologların ortaya attığı teoriler karşısında, Fei Xiaotong’un ortaya attığı alternatif görüşleri değerlendirme olanağını bulacaktır: Benim *kültürel öz-bilinç* düşüncem, *herkes için daha fazla uyum çabasını insanların önüne bir görev olarak koyuyor*…*herkes kendi kültürünün en iyi yönlerine değer verip saygı duymalı, herkes başkalarının kültürünün en iyi yönlerine değer verip saygı duymalı, hep birlikte en iyi yönlerimize değer verip saygı duymalıyız.* Böylece Fei Xiaotong’un görüşleri, farklılıkları, çeşitlilik içinde birlikte ve bir arada var olmayı ve farklı kültürler arasındaki etkileşimi birleştiren bir kültürel-uygarlık uyumunu savunmaktadır.

  Editör Deniz Kızılçeç

 • 2. Hamur

Küreselleşme ve Kültürel Özbilinç Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.