sadsad x
asdasd
67,00 TL
46,90 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
20,10 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kültürlerin Yorumlanması Hakkında Bilgiler
Türü: Sosyoloji Araştırma ve İnceleme Kitaplar
Sayfa Sayısı: 617
ISBN: 9786257005784
Kapak: Ciltsiz
Clifford Geertz
Clifford Geertz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kültürlerin Yorumlanması Kısa Özet

  İkinci Dünya Savaşı sonrası düşünce tarihine damgasını vuran kitaplardan biri kabul edilen Kültürlerin Yorumlanması, sadece *kültür* kavramını yeniden tanımlamakla kalmaz, *yorum*un işleyişine, kapsam ve yetki alanına dair yepyeni bir değerlendirme sunar. Geertz, 70’lerde altın çağını yaşayan, yapıları ve belirlenimleriyle sosyolojinin hükümranlığının altını oyar. 1973’te bir araya getirdiği bu makalelerine metodolojik bir çatı kurmak adına ortaya attığı *Yoğun

  Betimleme* kuramı sosyal bilimlerde bir paradigma değişimini tetikler.
  Din, ideoloji, ritüel, devrim, toplumsal değişim gibi geçtiğimiz yüzyılın büyük problematiklerini bu yöntemle kat eder. Tüm bu büyük kavramların kültürle etkileşimini, toplumun büyük oyununda oynadığı rolü ele alır, soyutu gündelik gerçeklikle iç içe geçirir ve deneyimi teoriyle buluşturan bir zemin inşa eder.

  Geertz, okuru Wittgenstein, Gilbert Ryle ve Claude Lévi-Strauss gibi düşünürlerle birlikte Endonezya’nın Java bölgesindeki horoz dövüşlerini izlemeye çağırıyor. Horozlar birbirine girmiş, bahisler oynanmışken; biz de Geertz ile birlikte fantastik toplumsal gerçekliği kuran ve anlamlandıran *derin oyun*unun şifrelerini çözüyoruz.

Kültürlerin Yorumlanması Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.