60,00 TL
40,20 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
19,80 TL
Küçük Prens Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Çocuk Klasikleri
Sayfa Sayısı: 139
ISBN: 9786257818063
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
Ürün Tipi: Cep Boy
satis-icon
Satış Rakamları 5 adet satılmıştır.
Antoine de Saint-Exupery
Antoine de Saint-Exupery
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Küçük Prens Kısa Özet

  Küçük Prens Kitabını Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

  Küçük Prens, özgün adı ile "Le Petit Prince", Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından 6 Nisan 1943’te yayımlanan ve yayımlandığı günden beri dünyada en çok dile çevrilen ve en çok satın alınan kitaplardan biri olma özelliğine sahip olmuş bir eserdir. Ayrıca 10’un üzerinde Küçük Prens filmi bulunmaktadır. Birçok şarkıya ve tiyatro oyununa ilham olan kitabın içerisindeki çizimler de yazarın kendisine aittir. Kitap yazarın moderniteye ve 2. Dünya Savaşı’nın etkilerinin sürmekte olduğu topluma karşı bir eleştirisidir.

  Yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry, 1935 yılında bir hız rekorunu denerken, Sahra Çölü’nün ortasına düşmüştür. Bu durum yazarın kitabı yazarken kendi hayatından ilham aldığını düşündürmektedir. Ayrıca yazar, eserini dostu Leon Werth’in çocukluğuna adamıştır. Kitabın başarısından dolayı Küçük Prens ve Antoine de Saint- Exupéry’nin resmi Fransa’da, 50 franklık banknotların üzerine basılmıştır.

  Küçük Prens Kitabının Fiyatı Nedir ve Nasıl Belirlenir?

  Küçük Prens kitabının fiyat aralığı 3,27 TL ve özel baskılar dahil 57,85 TL arasında değişmektedir. Küçük Prens kitabının fiyatını belirleyen faktörler aşağıda listelenmiştir:

  • Yayıncının büyüklüğü
  • Kitabın amaçlandığı pazar
  • Yayın tarihi
  • Kitaplarda kullanılacak olan malzemeler
  • Yazar, illüstratör veya yazar-ressamın şöhreti
  • Kitabın pazarlanması
  • Kitabın sayfa sayısıdır.

  Küçük Prens Kitabının Yazarı Kimdir?

  Küçük Prens kitabının yazarı Fransız pilot, yazar ve şair Antoine de Saint-Exupery’dir. Yazar,  29 Haziran 1900’de Fransa’nın Lyon şehrinde ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Yazar aristokrat bir aileye sahiptir ve 1904 yılında henüz dört yaşındayken babasını kaybetmiştir. Babasının kaybının ardından ailesi maddi açıdan zor günler yaşamaya başlamış, hızla yoksullaşmıştır. İlk eğitimini kültürlü bir kadın olan annesinden almıştır. Okul yıllarında pek de başarılı sayılmayan yazar okulda sürekli ceza alan ve ödevlerini aksatan bir çocuktur. Antoine de Saint-Exupéry’nin çocukluğundan beri en büyük hayali uçaklara binen kişilerden birisi olmaktır ve ilk kez bir uçakla tanıştığında henüz 12 yaşındadır, bir pilot onu uçağına alarak uçurmuştur. Uçaklara olan tutkusu evlerinin yanındaki hava alanına gizlice girerek uçakları seyredecek kadar büyüktür. Babasının ardından kardeşlerinden François’in ölümü de yazarı ve ailesini derinden etkilemiştir. Liseyi bitirdikten sonra annesinin isteği ile denizcilik okuluna kaydolmuş olsa da burada başarılı olamayınca Ecole des Beaux-Arts’ta mimarlık fakültesine girmiştir. 21 yaşına geldiğinde de ise 1. Dünya Savaşı’nın başlaması ile eğitimini yarıda bırakmış ve orduya katılmıştır. Askerliğini Fransız Hava Kuvvetlerinde teknisyen olarak yapmıştır. Strasbourg şehrinde de pilotluk eğitimi almıştır. Savaşın ardından annesi uçmasını istemediği için Paris’e dönmüş ve ofiste kamyon satıcısı olarak çalışmaya başlamıştır. Burada yaptığı işte başarılı olamamıştır fakat yazı yazmaya da bu dönemde başlamıştır.

  Antoine de Saint-Exupery, hayatı boyunca her zaman uçmak istemiştir ve pilotluk yerine başka işler yapmaktan hiçbir zaman mutlu olmamıştır. Savaş sonrası yaşadığı hayatı kız kardeşine “Öyle yalnız bir yaşam sürüyorum ki, her zaman yollardayım… Hiçbir şey olmuyor hayatımda. Sabah kalkıyorum, arabamla çıkıyorum, öğlen yemek yiyorum, akşam yemek yiyorum, hiçbir şey düşünmüyorum. Üzücü bir durum… Evlenmek ve küçük Antoine’ların etrafımda fır döndüğü bir evde yaşamak istiyorum.” sözleriyle anlatmıştır.  1922 yılında akrabalarının düzenlediği bir yemekte Louise de Vilmorin ile tanışan yazar, nişanlanır, fakat bir süre sonra bu nişan bozulmuştur. 1926 yılında ise hayatında yepyeni bir dönem başlamıştır. Toulouse-Dakar Hava Yolları pilotlarından biri olarak göreve başlayan Antoine de Saint-Exupery,  posta servisi yapmıştır ve en büyük tutkusuna yani pilotluğa geri dönmüştür.

  Antoine de Saint-Exupery, 1928’de ilk hikayesini, 1929’da ise ilk kitabı "Güney Postası"nı yayımlamıştır. Bu kitabında ilk uçuş deneyimlerini, Fransa ve Kuzey Afrika arasında gerçekleştirdiği posta uçuşlarını ve ticari havacılığın başlangıç hikayelerini anlatmıştır. Nişanlandığı fakat sonrasında ayrıldığı Louise de Vilmorin ise "Güney Postası" kitabında okuyucunun karşısına Geneviéve adı ile çıkmaktadır.

  Saint-Exupéry, 1927 yılında Cape Juby’de keşif pilotu olarak görev yapmaya başlamıştır. Görevi bölgede kaybolan uçakları aramaktır. Bu görevi sayesinde yazar çöllerde tek başına uzun vakitler geçirme fırsatı yakalamıştır. Arjantin Postası’nda hava postacılığı yapmaya başladığında ise yıl 1929’dur. Saint-Exupéry, görev yaptığı Allience Française grubuyla birlikte konferans düzenlemek için Buenos Aires’e gitmiş, düzenlenen bir resepsiyonda, gazeteci olan Enrique Gomez Carrillo’ın dul eşi Consuelo Suncín de Gómez Carrillo ile tanışmıştır. Tanıştığı kadın şiirler, öyküler yazan, resim ve heykel yaparak sanatın tüm dallarıyla ilgilenen çekici bir kadındır. Bu kadından oldukça fazla etkilenen Saint-Exupéry, 1931 yılında Consuelo Suncín de Gómez Carrillo ile evlenmiştir.

  Saint-Exupéry, Gece Uçuşu" isimli kitabını 1931 yılında yayımlamıştır. Kitapta gece uçuşları sırasında yaşadığı korkuları, Arjantin’deki yaşantısını, bir pilotun heyecan patlamalarını ve maceralarını anlatmıştır. Kitabının önsözünü yazan kişi ise Andre Gide’dir ve bu kitap Femina Ödülü’nü kazanmıştır. Kitap 1933 yılında aynı isimle sinemaya da uyarlanmıştır.

  Yazar Saint-Exupéry’nin eşi Consuelo ile arasındaki ilişki tutkulu fakat kavgalarla doludur. Bu tartışmaların nedenlerinden biri Saint-Exupéry’nin sadakatsizliğidir. İlişkisi hakkında “Bir süreliğine kocalığa ara verip tatile çıkmak istiyorum” sözleri durumu anlatır niteliktedir.

  Caudron Simoun C630 model bir uçak alan Saint-Exupéry, 1935 yılında Paris-Saygon arasındaki uçuş rekorunu kırmak istemektedir ve gerçekleştirdiği ilk denemesinde yardımcısı ile birlikte çöle düşmüş, üç gün boyunca çölde kaldıktan sonra bir bedevinin onları bulmasıyla kurtulmuşlardır. Bu durum onu uçuş tutkusundan koparamamıştır ve yaptığı gazetecilik nedeniyle New York uçuşunu bahane ederek okyanusu geçmeye çalışmış, geçirdiği kaza sonucunda da günlerce komada kalmıştır.

  Antoine de Saint-Exupery, 2. Dünya Savaşı başladığında 39 yaşındadır, düzensiz beslenmesi ve aşırı alkol tüketmesi nedeniyle sağlığı bozulmuş durumdadır. İşgal sonrasında Fransa’nın yenilmesiyle ülkesini terk ederek New York’a yerleşen Saint-Exupery, 1939’da "İnsanların Dünyası"  isimli kitabını yazmıştır. Kitap, National Book Award ödülüne layık görülmüştür. 1942 yılında da "Savaş Pilotu" isimli kitabını yayımlamıştır. Dünyada en çok dile çevrilen ve en çok okunan kitaplardan biri olan "Küçük Prens" isimli eserini de Amerika’da yaşadığı dönemde kaleme almıştır. 1942 yılında ABD ordusuna katılan Antoine de Saint-Exupery yüzbaşı rütbesine getirilmiştir. 

  Antoine de Saint-Exupery, ülkesinin işgal altında olmasına çok üzülmüş, bu durum karşısında sessiz kalamayarak yüzbaşı rütbesi ile Kuzey Afrika’ya gitmiştir. Buradaki görevi Alman ordularının hareketini havadan izlemektir. 31 Temmuz 1944’te görev esnasında uçağı vurulan ve Marsilya açıklarında denize düşen yazar, henüz 44 yaşında iken hayata veda etmiştir.

  Küçük Prens Kitabının Sayfa Sayısı Kaçtır?

  Küçük Prens kitabı 112 sayfadan oluşmaktadır. Yayınevine ve özel baskısına göre sayfa sayısında değişiklikler olabilmektedir.

  Küçük Prens Kitabının Türü Nedir?

  Küçük Prens kitabının türü kurgudur.

  Küçük Prens Kitabının Konusu Nedir?

  Küçük Prens kitabında bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası ele alınmaktadır. Eser toplamda yirmi yedi bölümden oluşmaktadır. Hikaye Sahra Çölü’ne düşen bir pilotun Küçük Prens ile karşılaşması ile başlamaktadır. Küçük Prens bu karşılaşmada yazara yaşadığı yeri ve yaşadığı maceraları anlatmaktadır. Küçük Prens, K O, B612 Asteroidinde tek başına yaşayan ve Gezegeninde çok sevdiği güle özenle bakan bir prenstir. Başka gezegenlere de gülüne nasıl daha faydalı olabileceğinin yollarını araştırmak istediği için gitmiştir. Gezdiği bu gezegenlerden sonuncusu Dünyadır. Kitap içerisinde Küçük Prens’in yurdundan ayrılarak altı ayrı gezegene yaptığı seyahatleri anlattığı bölümlerde bazı yetişkinlerin kalıplaşan yaşam biçimlerinin eleştirisi yapılmıştır. Yapılan eleştirilerin bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • Kralın gezegeni: Otorite tutkusu
  • Sanatçının gezegeni: Kendini beğenmişlik ve sanatçının toplumla yitirmiş olduğu iletişimsizliği,
  • Sarhoşun gezegeni: Umutsuzluk ve buna dayanan unutma isteği, İş adamının yaşadığı gezegen: Amaçsız sahip olma tutkusu,
  • Fenercinin gezegeni: Anlamsız ve sorgulamaksızın yerine getirilen görev duygusunu
  • Coğrafyacının yaşadığı gezegen: Bilimi kimin için yaptığını unutan bilim adamını ve bilim anlayışının eleştirisidir.

  Küçük Prens sözlerinden kitabın konusunu anlamak mümkündür. Küçük Prens’in alıntılarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • “İnsan susuzluktan ölecek olsa bile bir dostu olması içini serinletiyor.”
  • “Gece yıldızlara bakarsın. Benim ülkem o kadar küçük ki nerede olduğunu göremezsin bakınca. Ama böylesi daha iyi. Yıldızım herhangi bir yıldız olacak senin için. Böylece bütün yıldızları gözlemeyi seveceksin. Hepsi dostun olacak.”
  • “Yalnız evcilleştirdiğin şeyleri tanıyabilirsin,” dedi tilki, “insanların tanımaya ayıracak zamanları yok artık. Aldıklarını hazır alıyorlar dükkanlardan. Ama dost satan dükkanlar olmadığı için dostsuz kalıyorlar. Dost istiyorsan beni evcilleştir işte…” “Evcilleştirmek için ne yapmalıyım?” “Çok sabırlı olmalısın. Önce benden biraz ötede çimenlerin arasında oturacaksın. Şöyle. Ben seni göz ucuyla süzeceğim, sen ağzını açmayacaksın. Çünkü sözcükler, yanlış anlama kaynağıdır. Her gün biraz daha yakınımda oturursun…”
  •  “Biliyor musun, insan üzgün olunca günbatımının tadına daha iyi varıyor.”
  • "Sevdiğiniz çiçek milyonlarca yıldızdan yalnız birinde bile bulunsa yıldızlara bakmak mutluluğumuz için yeterlidir. “Çiçeğim işte şunlardan birinde,” deriz kendi kendimize."
  • "Küçük Prens yine konuşmaya başladı: “İnsanlar nerede? Çölde biraz yalnızlık duyuyor kişi…” “İnsanların arasında da yalnızlık duyulur,” dedi yılan."dır.

  Küçük Prens Ana Karakterleri Kimlerdir?

  Küçük Prens kitabındaki karakterler aşağıda listelenmiştir.

  • Küçük Prens: Kitaba adını veren karakterdir ve gezegeninde yalnız başına yaşayan, bir çiçeği olan ve çeşitli gezegenleri dolaşan birisidir.
  • Pilot: Uçağı bozulduğu için çöle iniş yapmak zorunda kalan ve çölde Küçük Prens ile karşılaşan karakterdir.
  • Satıcı: İnsanların su içerken zaman kaybetmesin diye susatmayan haplar satan kahramandır.
  • Kral: Gezegeninde yalnız başına yaşayan ve her şeye hükmettiğini sanan bir karakterdir.
  • Kendini Beğenmiş Adam: Kendini beğenmiş bir insan olduğu için bu isimle anılan ve Küçük Prens’in gezegenleri gezdiği sırada tanıştığı bir karakterdir.
  • Sarhoş: Utancını unutmak için içki içen bir karakterdir.
  • İş Adamı: Bu karakter de sürekli hesap yapan, işini çok önemseyen ve yıllardır yaptığı hesabın başından ayrılmamış bir karakterdir.
  • Bekçi: Sokak lambalarını gece-gündüz durumuna göre yakıp söndürme görevini üstlenen kişidir.
  • Kaşif: Masa başından kaşiflerin edindikleri bilgileri not eden bir kahramandır.
  • Demiryolu Makasçısı: Trenlerin gideceği yönü ayarlayan bir kahramandır.
  • Satıcı: İnsanlara zaman kazanmaları için susuzluk giderici haplar satan kahramanımızdır.
  • Diğer Canlılar: Üç Taç Yapraklı Çiçek, Yılan, Gül, Tilki ve Baobab Ağacıdır.

  Küçük Prens Kitabı Kimler için Uygundur?

  Küçük Prens kitabı, fiziksel bakımdan sayfa sayısının azlığı ve çizimleri; içerik bakımından bir çocuğun hikayesinin anlatması ile çocuk kitabı gibi görünse de her yaştan okur tarafından beğenilen bir kitaptır. Kültür bakımından da verdiği mesajların evrenselliği ile her ülkenin okuyucusuna hitap etmektedir.Küçük Prens kitabını okuyabilecek yaş grupları aşağıda listelenmiştir.

  • 15-20 yaş arası
  • 20-30 yaş arası
  • 30-40 yaş arası
  • 40-50 yaş arası
  • 50-60 yaş arası
  • 60-70 yaş arasıdır.

  Küçük Prens Kitapları Kişisel Gelişime Nasıl Katkı Sağlar?

  Küçük Prens kitabı, verdiği mesajların evrenselliği ve derinliği ile her yaştan okuyucunun farklı anlamlar çıkarmasını sağlayan bir kitaptır. Çocuklara macera duygusu aşılamakta ve sevgiyi öğretmekte; daha ileri yaşlardaki insanlara ise mülkiyet kavramı ve aidiyet gibi konular üzerinde düşünme imkanı sağlamaktadır. Küçük Prens kitabının kişisel gelişime katkıları aşağıda listelenmiştir.

  • Küçük Prens kitabı hafızayı güçlendirir.
  • Küçük Prens kitabı hayal gücünün gelişmesine katkı sağlar.
  • Küçük Prens kitabı yaşanan maceralar okurların empati kurma kabiliyetini geliştirir.
  • Küçük Prens kitabı analitik düşünme kabiliyetini geliştirir

  Küçük Prens Kitabı için Kapak Fotoğrafı Nasıl Çizilir?

  Bilgilenme ve kültürel gelişme aracı olan kitap, günümüz iletişim ve bilgi çağında hem görsel hem içerik alanı içinde sayfa düzeni, kapak tasarımı ile bir sanat yapıtı ve yazar ile okur arasında ilk iletişimi sağlayan kaynaktır. Kitap kapağı, içeriğindeki mesajı görsel iletişim yoluyla hedef kitleye duyurma işlevini, estetik nitelikleriyle birlikte, resim ve yazıyı birbirini tamamlayan bir düzenleme içinde önem arz etmektedir. Kitap kapağı, yazar ile okur arasındaki mühim bir köprüdür. Kapak fotoğrafları aynı zamanda içerikteki espriyi, konunun anlamını ve dinamizmini görsel açıdan güzel bir görünüm içinde yansıtmalıdır. Çünkü kitap tüketiciye yani okura sunulmak üzere, kapağıyla paketlenmiş bir nesne durumundadır. Kitap kapağı ile kendisinin reklamını yapar ve kitap ile okuyucunun arasında bağ kurmasını sağlar.

  İllüstrasyon, grafik tasarım içinde önemli bir yere sahiptir. İllüstrasyon bilgiyi bazen tasvir etmek, bazen yorumlamak bazen de belgelemek için kullanılmaktadır. Kitap kapağı illüstrasyonları yayın illüstrasyonlarına girer. Yayın illüstrasyonları; gazete, dergi, kitap ve ansiklopedilerdeki makale, haber, öykü, roman, şiir ve açıklamalara eşlik eder. Yayın sektöründe çalışan bir illüstratör, üzerinde çalışacağı metnin içeriği hakkında bilgi ve görüş sahibi olmalı, metindeki mesaj ve duyguyu resim diline aktarabilmelidir. Yayın illüstrasyonu içinde en rahat ve esnek çalışabilecek alan çocuk öykü kitaplarıdır. İllüstratör, metne estetik ve fantastik destek vermek için kendi yorumunu katabilir. ( T.C. Milli Eğitim Bakanlığı)  1984 kitabı için kapak fotoğrafının çizilme aşamaları aşağıda listelenmiştir.

  • Eskiz hazırlama: Eskiz hazırlamak kitap kapak fotoğrafı için ön çalışma aşamasıdır.
  • Kapakta kullanılacak resmin konusuna karar verilir.
  • Görsellerin yüzey üzerinde kullanılacak alan belirlenir.
  • Görseller okuyucu kitlesine göre belirlenir.
  • Görsellerin kitabın içeriği ile uygun olması kontrol edilir.
  • Boyama teknikleri ile çalışma sonlandırılır.

  Küçük Prens Kitabı için Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

  Küçük Prens kitabı için kullanılan malzemeler ve bu malzemeler kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Bir cilt, birbirine bağlı yaprak kümesidir. Her kitap bir cilttir ve ciltlere bölünmektedir.
  • Cildi sağlam, dayanıklı olmalı ve sayfalar dağılmamalıdır.
  • Sayfaları kalın, temizlenebilir, kullanışlı olmalıdır.
  • Kapak resimleri kitabın konusuyla ilgili, canlı ve çekici olmalıdır.
  • Kitabın kâğıdı olabildiğince sağlam ve en az ikinci hamurdan olmalıdır. Mat renkli kâğıda öncelik verilmelidir.

  Küçük Prens Kitabını Türkçeye Kimler Çevirmiştir?

  Küçük Prens kitabını Türkçeye çeviren pek çok isim vardır. Bu isimler arasında Türk edebiyatının tanınan isimlerine rastlamak da mümkündür. Kitabı Türk diline kazandıran birkaç isim aşağıda listelenmiştir.

  Küçük Prens Benzeri Roman Türündeki Diğer Eserler Nelerdir?

  Küçük Prens benzeri kitaplar aşağıda listelenmiştir.

  Antoine de Saint-Exupery Benzeri Diğer Yazarlar Kimlerdir?

  Antoine de Saint-Exupéry benzeri diğer yazarlar aşağıda listelenmiştir.

 • 2. Hamur

Küçük Prens Hakkında Yorumlar