sadsad x
asdasd

Sıralama seçin
Toplam 28 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 28 ürün görüntüleniyor.

Cemal Süreya Kitapları İle Ruhunuzun Derinliklerine Yolculuk Edin!

Yeni şiirin en büyük ekollerinden biri olan Cemal Süreya, 1931 yılında Tunceli’nin Pülümür ilçesinde dünyaya gelmiş olan önemli şairlerimizdendir. Dersim isyanının sürgün acıları sonrasında yaşanan çileli günleri mısralarında da sık sık betimlemekte olan Cemal Süreya kitapları uygun fiyatlarıyla BKM kitap sayfalarımızda. İsyan günlerinin ardından hayatına Bilecik’te devam edecek olan Cemal Süreyya o günleri şu muhteşem dizelerinde sonraları şöyle anlatır.

Bizi kamyona doldurdular

Tüfekli iki erin nezaretinde;

Sonra o iki erle yük kamyonuna doldurdular

Günlerce yolculuktan sonra bir köye attılar

Tarih öncesi köpekler havlıyordu

 

Anne Gülbeyaz Seber’den İlham Almış En Güzel Cemal Süreya Kitapları

Eserleri konusunda annesinden büyük ilham alan Süreyya çocukken sokakta, yerde bulduğu kese kağıtlarındaki satırları dahi okuduğunu ve kendini geliştirdiğini anlatır zaman zaman. Eğitimi sırasında ortaokulda okuduğu Karamazof kardeşlerin ardından Dostoyevsky ile tanışmasını 2. doğum günü olarak nitelendirir zira suç ve cezayı defalarca okuması hayatında ve eserlerinde büyük bir dönüm noktasıdır onun için.

İçine kapanık, çekingen, utangaç ve biraz da melankolik yapıya sahip bir kişilik olan Cemal Süreyya’nın hayatının her anında şefkat arayışında olduğunu Cemal Süreyya kitapları dizelerindeki ruh halinden kolayca anlayabilirsiniz. Aynı zamanda geleneklerine ve rutinlere bağlı bir kişilik olduğunu hem kendi ağzından hem de eserlerinden görebilirsiniz.

 

Çekingen Ve Yalnız Bir Adam Olan Süreya’dan Unutulmaz Dizeler

Kendini eserlerinde; yalnız, içindeki çocuğu hiçbir zaman kaybetmeyen ve okumayı seven bir kişilik olarak tanımlayan Süreya, eserlerinin yansımalarında Garip akımına mesafeli tutumu ve arkadaşı Orhan Veli’ye olan büyük hayranlığıyla da tanınır. Cemal Süreya ‘İkinci Yeni’ akımının büyük önderlerindendir. Satırlarını aşkla sınırlamayan ünlü şair incelikli üslubuyla her zaman hicve, ironiye ve benzetmelere de mısralarında büyük bir ustalıkla yer vermektedir.

İşte ölmeden önceki hafızalardan silinmeyecek olan son inci dizeleri...

Ölüyorum tanrım

Bu da oldu işte

Her ölüm erken ölümdür

Biliyorum tanrım

Ama ayrıca aldığın şu hayat

Fena değildir…

Üstü kalsın…

Dilerseniz siz de ele Türk edebiyatında ele avuca sığmaz yanlarıyla tanınan aykırı kişiliklerden olan en özel Cemal Süreya kitaplarını sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.