kpss-genel-yetenek-genel-kultur-kitaplari.jpg (58 KB)

KPSS Genel Yetenek Genel Kültür Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 1390 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 ... 5 ... 8 ... 15
Toplam 1390 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 5 ... 8 ... 15

KPSS Lisans Nedir ve Kitapları Nelerdir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı ya da kısaltması ile KPSS, ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Farklı okul derecelerinden mezun olan kişiler için farklı KPSS çeşitleri vardır. KPSS lisans, lisans mezunlarının girdiği sınavdır. Mesleki grupların kadro atamaları için yapılan KPSS, adayların devlet kurumlarına açıktan alım hakkından yararlanmasını sağlamaktadır. Sınav, Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, güncel bilgiler ve vatandaşlık alanlarında toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Toplam sınav süresi ise 130 dakikadır. KPSS lisansa girebilecek kişiler hem lisanstan mezun olanlar hem de üniversite 3. ve 4. sınıfta okuyan kişilerdir. Her yıl yapılan KPSS lisan sınavına hazırlanırken adaylar, KPSS lisans kitapları kullanmaktadır. Farklı özelliklere sahip olan kitaplar, her adayın rahatlıkla çalışabilmesini sağlamaktadır. Sınava yönelik çalışma için bu tür kitaplar öne çıkmaktadır. Özellikle dershaneye gitmeyen veya özel eğitim almayan adaylar bu tür kitaplardan daha fazla yararlanmaktadır.

KPSS lisans test kitapları, adayların sınava çalışmasında etkin rol oynayan kaynaklardır. Konu anlatımlı, soru bankası, çözümlü test, deneme sınavı gibi farklı türlerde kitaplar bulunmaktadır. Her biri farklı bir strateji ile adayların sınava hazırlanmasına yardımcı olmaktadır. KPSS lisans kendi içinde çok fazla puan türüne ayrılmaktadır. Bu puanlarda genel yetenek ve genel kültür sınavlarının yüzdelik ağırlığı değişikenlik göstermektedir. Adaylar, hangi puan türünden atanmak istiyorsa, o alanın derslerine daha fazla çalışmaktadır. Örneğin; KPSS P1 genel yetenek %70, genel kültür %30 şeklinde ayrım yapmaktadır. P2’de bu ayrım genel yetenek %60, genel kültür %40 şeklindedir. P3 puan türünde ise %50 genel yetenek, %50 genel kültür şeklinde ayrılmaktadır. KPSS kitapları sayesinde adaylar, diledikleri derse ağırlık vererek sınava hazırlanmaktadır.

KPSS Lisans Kitaplarının Çeşitleri Nelerdir?

KPSS lisansa hazırlanırken farklı kitaplardan çalışmak, öğrencilere yarar sağlamaktadır. Sınavda başarılı olmak için adaylar kendilerine uygun kitapları tercih etmektedir. Herkesin öğrenme tarzı birbirinden farklı olduğundan günümüzde oldukça farklı türde KPSS lisans kitabı bulunmaktadır. KPSS lisans hazırlık kitapları çeşitleri içeriklerine göre şu şekilde ayrılmaktadır:

 • Konu anlatımlı kitaplar
 • Soru bankaları
 • Yaprak testler
 • Konu anlatımlı soru bankaları
 • Çıkmış sorular kitapları
 • Çözümlü soru bankaları
 • Deneme sınavları
 • Ders notlarıdır.

Bu kitaplar, adayların sınava daha detaylı hazırlanmasını sağlamaktadır. Sınava çalışmaya yeni başlayan veya çok fazla konu eksiği bulunan kişiler, sıklıkla konu anlatımlı kitapları tercih etmektedir. Konu anlatımlı kitaplar, konular hakkında detaylı anlatımlar yaparak adayların dersleri daha iyi anlamasını sağlamaktadır. Soru bankaları ise adayların öğrendiklerini pekiştirmeleri açısından en faydalı kaynaklar arasında yer almaktadır. Soru bankaları tamamen testlerden oluşmaktadır ve oldukça fazla sayıda soru çözme olanağı sunmaktadır. Arka kısımlarında bulunan cevap anahtarı ile yanıtları kontrol etme imkanı sağlamaktadır. Yaprak testler, içerik olarak soru bankalarına benzemektedir. Tek farkları daha ince ve hafif olarak tasarlanmalarıdır. Aynı zamanda sayfaları da kolayca koparılmaktadır. Böylece adaylar, sayfaları yanlarında taşıyabilmekte ve diledikleri yerde test çözebilmektedir. Konu anlatımlı soru bankaları, oldukça kapsamlı ve pratik seçenekler arasında yer almaktadır. Test çözerken herhangi bir soruda takılındığında geriye dönüp konuya bakma imkanı sağlamaktadır. Böylece test çözerken adayların eksiklerini gidermesini sağlamaktadır. KPSS lisans çıkmış sorular kitabı ise önceki yıllarda sorulmuş sorulardan oluşmaktadır. Böylece adaylar ÖSYM’nin soru tarzı hakkında bilgi sahibi olmakta ve tam sınava yönelik hazırlanmaktadır. Çözümlü soru bankaları, her testteki soruların detaylı çözümlerini içermektedir. Adaylar soru çözerken yanlış yaparsa veya takılırsa, bu soruların çözümünü inceleyerek öğrenmektedir. Gerçek sınava hazırlık yapmak amacıyla deneme sınavları adayların en sık tercih ettiği kaynaklar arasında yer almaktadır. KPSS lisans deneme sınavları, tıpkı gerçek sınavdaki soru dizilimine ve sayısına sahiptir. Bu sayede katılımcı tüm derslerden ve konulardan soru çözümü yapabilmekte ve KPSS lisans sınavına daha sistemli bir şekilde hazırlanabilmektedir.

KPSS Lisans İçin En İyi Kaynaklar Hangileridir?

KPSS lisansa hazırlanmak isteyenler için pek çok farklı kaynak bulunmaktadır. Herkes için en iyi kitap farklılık göstermektedir. Fakat bugüne kadar adayların en iyi sonuçları almasını sağlayan en iyi KPSS lisans kitapları önerileri aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

 • Benim Hocam Yayınları 2021 GY – GK Konu Anlatım Seti: Benim Hocam videolarını izleyerek sınava hazırlanan adaylar için önerilmektedir. Konular, en son yıllarda çıkan soruları göre güncellenmiştir. Set içinde Benim Hocam Türkçe konu anlatımlı kitabı ve matematik, tarih, coğrafya ve vatandaşlık dersleri için ayrı ayrı kitaplar yer almaktadır. Öğrenciler hangi derste eksikse o alanın kitabını ayrı olarak tercih edebilmektedir.
 • Yargı Yayınları 2021 KPSS Genel Yetenek Genel Kültür Kısa ve Öz Ders Notları: Soru analizi yapmayı sağlayan bir kaynaktır. Hangi testte hangi soruda hata yapıldığını belirleyip kitaplardaki kısa notlarla konuyu tekrar etme imkanı sağlamaktadır. İçerisinde konu özeti şeklinde bilgiler yer alan kitaplar Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık, geometri – mantık olarak ayrı ayrı sunulmaktadır. Genellikle Yargı Yayınları KPSS Tarih Kısa ve Öz Ders Notları kitabı öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Sözel derslerde ders notları adaylara fayda sağlamaktadır.
 • Murat Yayınları 2021 KPSS Ordinaryüs GY – GK Modüler Soru Bankası Seti: Açıklamalı ve güncel soruları sayesinde adayların KPSS lisansa tam olarak hazırlanmalarını sağlamaktadır. Çözülemeyen soruların çözümlerine bakarak anında öğrenmek mümkündür. Türkçe, matematik, tarih, Türkiye coğrafyası ve temel yurttaşlık bilgisi derslerinin soru bankalarından oluşmaktadır. Murat Yayınları KPSS ordinaryüs soru bankası seti, ÖSYM formatıyla uyumlu soruları içermektedir.
 • Yediiklim Yayınları 2021 KPSS ÖSYM Ne Sorar GY – GK Tamamı Çözümlü 10 Fasikül Deneme: ÖSYM her sene benzer sorular sormaktadır ve çıkmış soruları analiz etmek, adayların sınavdaki soru türlerine hazırlıklı olmasını sağlamaktadır. Yediiklim Yayınları KPSS ÖSYM Ne Sorar 10 Fasikül Deneme kitabıyla, önceki yıllarda çıkmış sorulara benzer soruları içermektedir. Ayrıca tamamı çözümlü olduğundan konuları tekrar etme imkanı vermektedir. KPSS lisans deneme kitapları arasında adaylar tarafından en çok tercih edilenlerden biridir.
 • Benim Hocam Yayınları KPSS Güncel Bilgiler: KPSS lisansta çıkan güncel bilgi sorularına çalışmak için en iyi kaynaklardan biridir. Soru bankası şeklinde hazırlanmıştır ve tamamı çözümlüdür. Benim Hocam KPSS Güncel Bilgiler ve Tamamı Çözümlü Soru Bankası, en güncel olaylar takip edilerek hazırlanmaktadır.

KPSS Lisans Kitabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Adaylar KPSS’ye çalışırken doğru kaynakları tercih etmeye özen göstermektedir. Bu sayede sınavda daha başarılı bir sonuç elde edebilmektedir. KPSS lisans çalışma kitapları seçimi yapmadan önce detaylı bir inceleme yapmak gerekmektedir. KPSS kaynak seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar aşağıda verilmiştir:

 • Piyasada yer alan ve daha önceki adayların onayını almış kitapları tercih etmeye özen göstermek gerekmektedir. Kaliteli yayınevleri, adaylara kaliteli sorularla sınava hazırlanma imkanı vermektedir. Farklı yayınevlerini inceleyerek seçim yapmak gerekmektedir.
 • Adaylar, hangi derste eksikse onun için özel olarak hazırlanan kitapları tercih etmektedir. Çünkü tek kitaplar, daha detaylı bir çalışma imkanı vermektedir. Aynı zamanda bilinen konularla vakit kaybetmemeyi sağlamaktadır.
 • Set halinde satılan kaynaklar, kapsamlı içerikleri ile farklı derslere çalışma imkanı vermektedir. Aynı zamanda daha düzenli ve planlı çalışmak için de KPSS lisans kitap setleri tercih edilebilmektedir.
 • Farklı yayınevlerinden çalışmak, farklı soru tiplerine hazırlanmayı sağlamaktadır. Farklı kaynaklardan tam bir set oluşturmak da sınava çalışmak için iyi bir yöntemdir.
 • Son çıkan sorulara ve müfredata göre kendini güncelleyen yayınlar, sınava yönelik hazırlanma imkanı sunmaktadır.
 • Konu eksiği olanlar ve sınava hazırlanmaya yeni başlayanlar konu anlatımlı kitaplar ile daha verimli çalışmaktadır.
 • Çok fazla soru tipi görmek, sınavda hız ve pratiklik kazandırmaktadır. Bunun için soru bankaları tavsiye edilmektedir.
 • KPSS lisans çıkmış sorular kitapları, öğrencilerin ÖSYM soru tipine daha aşina olmasını sağlamaktadır.
 • KPSS lisans deneme kitapçıkları, sınava girmeden önce adaylara deneme sınavı yapabilme imkanı vermektedir.

KPSS lisans için adaylar oldukça fazla kitap alternatifine sahiptir. Böylece farklı öğrenme stiline sahip kişiler, kendilerine uygun kitaba kolayca erişebilmektedir. KPSS lisans cep kitapları, setler, tek kitaplar gibi oldukça fazla seçenek vardır.

KPSS Lisans Öğretmenlik Kitapları Önerileri Nelerdir?

Öğretmen Alan Bilgisi Testi olan ÖABT, öğretmen olmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Adayların, kendi alanlarında öğretmenlik yapabilmeleri için bu sınavdan yeterli puanı almaları gerekmektedir. ÖABT için geçerli öğretmenlik alanları şunlardır:

KPSS lisans alan kitapları sayesinde öğretmenlik için bu sınava giren adaylar, daha fazla başarı elde etmektedir.

KPSS A Grubu İçin En İyi Kitaplar Nelerdir?

Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile dengi okullarının bölümlerinden mezun olan adaylar ile Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Aktüerya, Matematik, İstatistik bölümlerinden mezun olan adaylar için ÖSYM; KPSS A grubu sınavı gerçekleştirmektedir. Bu sınava giren ve başarılı olan adaylar kamu kurumlarında; denetmen yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, stajyer kontrolörlük, denetçi yardımcılığı gibi kadrolara yerleşmektedir. KPSS A grubu kitapları ile adaylar daha verimli çalışabilmektedir. Kitap önerileri ise şu şekildedir:

KPSS Lisans Kitapları Fiyatları Nasıldır?

KPSS lisans için piyasada oldukça fazla kitap bulunmaktadır. Bu kitapların özellikleri birbirlerinden farklıdır. Fiyatları doğal olarak çok değişkendir. Bu yüzden her bütçeye hitap eden KPSS lisans kitabı bulunmaktadır.  KPSS lisans kitaplarının fiyatlarını etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler aşağıda listelenmiştir. 

 • Yayıncının büyüklüğü
 • Kitabın amaçlandığı pazar
 • Yayın tarihi
 • Kitaplarda kullanılacak olan malzemeler
 • Yazar, illustrator veya yazar-ressamın şöhreti
 • Kitabın pazarlanması
 • Kitabın sayfa sayısıdır.

Kitapları hazırlayan kişiler, soru tipleri, anlatım şekli gibi özellikler farklı olduğundan fiyatlarda da değişiklik görülmektedir. KPSS lisans kitapları soru bankası çeşitleri yalnızca sorulardan oluştuğundan konu anlatımlılara göre daha uygun fiyatlı olabilmektedir. Kitabın hangi alana ait olduğu da önemlidir. Farklı dersler için hazırlanan KPSS lisans kitapları farklı fiyatlara sahiptir. KPSS lisans matematik kitapları ile vatandaşlık kitapları arasında fiyat farkları görülmektedir. Ayrıca A grubu ve B grubu arasında da fiyat farkları vardır. ÖABT gibi daha spesifik alana hitap eden KPSS lisans kitapları da çeşitli fiyatlara sahiptir.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.