sadsad x
asdasd

Konut Bunalımı Kent Rantları ve Proje Muhafızları

İmge Kitabevi Yayınları
20,00 TL
16,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
4,00 TL
Konut Bunalımı Kent Rantları ve Proje Muhafızları Hakkında Bilgiler
Türü: Kentleşme, Modernleşme Kitapları
Sayfa Sayısı: 163
ISBN: 9789755336442
Kapak: Ciltsiz
Murat Karayalçın
Murat Karayalçın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Konut Bunalımı Kent Rantları ve Proje Muhafızları Kısa Özet

    Konut sektöründe uzunca bir süredir yadırgatıcı, hatta garip sayılabilecek gelişmeler yaşanıyor. Sektörü inşaatçılardan çok maliyeciler, bankacılar yönetiyor; ‘zehirli atık’, ‘hava kabarcığı’, ‘şişman kedi’ gibi birtakım yeni kavramlar konut kredilerine ilişkin çözümlemelerle birlikte kullanılıyor; halen sürmekte olan küresel iktisadi ve mali bunalımın sorumlusu olarak, ABD’deki eşik altı konut kredileri, yani bir anlamda konut sektörü gösteriliyor.

    İşin ilginç yanı, 1997 yılındaki Asya Krizinin de konuttan kaynaklanmış olması. Yani konut sektörü neredeyse on yılda bir dünyanın bir bölgesinde ya da dünya genelinde büyük bir bunalım yaratıyor. Konut sektörü bir şekilde *kapitalizmin yeni baronları* tarafından, *sermayenin kuralsızlaştırılmış finansallaşmasına* kurban seçilmiş durumda.

    Bu kitap, halen yaşanmakta olan küresel bunalımda konut sektörünün nasıl kullanıldığına; Türkiye’de konutun önemine, kentsel rantların ortaya çıkışına, kamu kesiminin bu rantlardan pay almak için kullandığı bugünkü araçların yetersizliğine ve Dikmen Vadisi Projesi deneyiminden hareketle kentsel dönüşüm projeleri bağlamında halkın ve belediyelerin nasıl örgütlenmeleri gerektiğine ilişkin bir çalışmadır.

Konut Bunalımı Kent Rantları ve Proje Muhafızları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.