Konstantin Paustovski`nin Öykü Sanatı

Serüven Yayınevi

Sevinç Üçgül

26,54 TL
18,84 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
7,70 TL
Konstantin Paustovski`nin Öykü Sanatı Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 170
ISBN: 9786051800011
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
Sevinç Üçgül
Sevinç Üçgül
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Konstantin Paustovski`nin Öykü Sanatı Kısa Özet

  Kitapta Sovyet dönemi Rus edebiyatının tanınmış isimlerinden olan Konstantin Paustovski`nin öykü sanatını incelenmiştir. Sosyalist Realist edebiyatta *lirik-romantik akımın en parlak ismi* olarak tanınan yazarın, öykü sanatının yanı sıra hayatı ve sanatı, edebî kişiliği hakkında bilgi vermekle Türkiye`de çok az tanınmakta olan bu yazarın insanlık kavramı etrafında yer alan değerleri ustalıkla eserlerinde nasıl yansıttığı gösterilmiştir.

  Yazarın dünya görüşünde sınırları aşmayı başaran hümanizm, güzellik, vatan ve doğa sevgisi, insanlarda insanlığı arama, bulma ve değer verme gibi evrensel düşüncelerin hâkim olduğunu gösterilmiştir. Adından öykü ustası diye söz ettiren sanatçı, eserlerine döneminin insanının yaşantısını genel hatlarıyla konu etmiştir.

  Paustovski`nin Türkiye`de klasik yazar kavramına giren Rus yazarların gölgesinde kaldığı için adından bahsedilmeyen bir yazar olduğunu düşünmekteyiz. Paustovski`nin eserlerinde, doğa, manevî güzellik, sanat ve hümanizm gibi unsurlar ön plandadır.

  Bu durum, yazarın eserlerinin 70 yıl boyunca belirli fikirlere hizmet eden bir edebiyatın sınırlarını zorlayarak genel anlamda insanlığa hitap ettiğini kanıtlıyor. Çalışmamızda insanlık adına geçerli olan yüksek değerlerin işlendiği öyküleri inceledik. Hayatın güzelliklerini felsefi boyutlarda kavramayı öğretmeyi hedefleyen yazar, okurda bir estetik zevkin oluşmasına da yardım etmektedir. Burada yazarın konu alanının evrenselliğini bir de sanat yönünü açıklamaya çalışacağız. Yani edebiyatta çok önemli olan *nasıl verme* sorusu üzerinde durarak, yazarın edebî kişiliği ve Rus edebiyatında öykünün işlenişi hakkında bir birikim oluşturmaya özen gösterdik.  

 • 2. Hamur

Konstantin Paustovski`nin Öykü Sanatı Hakkında Yorumlar