sadsad x
asdasd

Konevi ile Tusi Arasında Metafizik Üzerine Mektuplaşmalar

Kapı Yayınları

Sadreddin Konevi

36,00 TL
25,20 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
10,80 TL
Konevi ile Tusi Arasında Metafizik Üzerine Mektuplaşmalar Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Felsefe Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786055107857
Kapak: Ciltsiz
Sadreddin Konevi
Sadreddin Konevi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Konevi ile Tusi Arasında Metafizik Üzerine Mektuplaşmalar Kısa Özet

  Metafizik bilimi her insanın açık bir kesinlikle kabul ettiği ‘varlık’ meselesini konu edinir. Her bireyin ‘kabul ettiği’ bir olgu etrafında ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunların çözümü kapsamında yazılan metafizik eserleri bütün düşünce tarihinin en çetin metinleridir. Bu nedenle metafizik ilmi, varlığı bakımından ilk bilim veya ilk felsefe olsa bile okunma öğrenme süreci bakımından nihai felsefe kabul edilmiştir.

  13. asırdan itibaren yeni bir metafizik anlayışı ortaya koyan Konevi’nin görüşleri ‘varlık’ meselesi yerine Tanrı’nın varlığından hareket eder. Ona göre insanın ‘belirsiz bir ilke’ şeklindeki Tanrı’nın varlığını inkar etmesi söz konusu değildir. Farklı dönemleri ve disiplinleriyle İslam nazari geleneğinin en önemli kurucu düşünürlerinden birisi olan Konevî, bütün kitaplarını metafiziğe tahsis etmiştir. Daha önce Yazışmalar adıyla yayımlanan elinizdeki kitap bu eserlerden farklı.

  Eser, İbn Sina şarihlerinden Nasirüddin et-Tûsi ile Konevi’nin metafiziğin en temel meseleleri üzerindeki karşılıklı mektuplarından oluşur. Bu özelliğiyle kitap Doğu’da ve Batı’da örneğine ender rastlanır şaheserlerdendir. Metafizik okuru, bu mektuplarda iki filozofun samimiyetini, kolaylaştırıcı yaklaşımlarını ve her şeyden önemlisi meseleleri anlama çabalarını görerek kendini metafiziğe daha yakın hissedecektir.

  - Ekrem Demirli

Konevi ile Tusi Arasında Metafizik Üzerine Mektuplaşmalar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.