sadsad x
asdasd
12,96 TL
10,24 TL
%21 indirim
Kazancınız
:
2,72 TL
Kıbrıs Miskinhanesi Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 106
ISBN: 9786054511716
Kapak: Ciltsiz
Nazım Beratlı
Nazım Beratlı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kıbrıs Miskinhanesi Kısa Özet

  Okuru, geniş tıbbi bilgi ile sıkmak istemediğimden, hastalığın kendinden çok, etkilerini ele almaya çalıştım bu kitapçıkta.

  Bugün artık tedavisi bulunduktan sonra eski korkunçluğunu yitirmiş olan Lepra, ya da Türkçe adı ile Cüzzam veya aslında halk diliyle Miskinlik Hastalığı, çok eski çağlardan beri bilinen, deyim yerinde ise nalet bir hastalık. Okudukça göreceğiniz gibi, adamızın da çok eski bir derdi. Ne var ki Kıbrıs belki de ciddi boyutta bu hastalıktan muzdarip olduğu halde, bu illetten ilk kurtulan ülkeler arasında bulunuyor. Bunda, Cüzzama karşı mücadelenin, ta Osmanlı döneminde başlamasının önemli rolü olduğu kadar, İngiliz döneminde zamanına göre çağdaş bir mücadele anlayışının uygulanmasının da büyük rolü var.

  Öte yandan, bence ilginç olan bir başka husus, kitapta da görüleceği gibi, bütün dinlerin, Lepraya bir tür özel önem atfetmesinden dolayı olsa gerek, Kıbrısta bir Cüzzam Çiftliği kurulması konusunda, adanın Müslüman ve Hristiyan Evkaflarının, işbirliği yapması! Araziyi Müslüman Evkafı veriyor, masrafları ise Kilise karşılıyor! Hükümet de ayrıca katkıda bulunuyor.

  - Dr. Nazım Beratlı

Kıbrıs Miskinhanesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.