sadsad x
asdasd
27,00 TL
18,90 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
8,10 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Karl Popper Hakkında Bilgiler
Türü: Siyaset Bilimi Kitapları
Sayfa Sayısı: 126
ISBN: 9789754703559
Kapak: Ciltsiz
Jean Baudouin
Jean Baudouin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Karl Popper Kısa Özet

  Karl Popper (1902-1994), hiç kuşkusuz 20. yüzyılın en ilginç ve etkileyici simalarından biridir. Popper, bilimin işleyişinin tümevarımsal bir sürece bağlı olduğu yolundaki en genel ve yaygın kabulü reddederek,
  bilimsel olanı bilimsel olmayandan ayıran ölçütü *yanlışlama* olarak belirlemiştir; yani bir kuram kendisini sınanabilirliğe, dolayısıyla yanlışlanabilirliğe açtığı ölçüde bilimseldir.

  Bu yanlışlanabilme ölçütünü daha sonra siyaset felsefesi ve tarihe de uygulayan Popper, totaliterliğe ve kapalı topluma karşı, liberalizmi ve açık toplumu aynı ölçüt üzerinden savunmuş, Hegelci ve Marksist tarih felsefelerini de yine aynı çekirdek fikir çerçevesinde eleştirmiştir.

  Popper, aynı zamanda gerek Kuhn ve Feyerabend sonrası yeni bilim felsefesi açısından, gerek Eleştirel Kuram’ın bilim ve toplum anlayışı açısından, gerek siyaset felsefesi açısından yoğun eleştirilerin ve polemiklerin odağındaki kişi olmuştur. Rennes Üniversitesi Siyasal Bilimler öğretim üyesi olan Jean Baudouin, bu incelemesinde Karl Popper’in felsefesinin çeşitli yönlerini ustaca biraraya getirerek sağlam bir başvuru kitabı ortaya koyuyor.

Karl Popper Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.