Kahraman Öğretmenler

Akis Kitap

Ömer Faruk Reca

7,31 TL
4,90 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
2,41 TL
Kahraman Öğretmenler Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Eğitim Kitapları
Sayfa Sayısı: 150
ISBN: 9786055880552
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
satis-icon
Satış Rakamları 2 adet satılmıştır.
Ömer Faruk Reca
Ömer Faruk Reca
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Kahraman Öğretmenler Kısa Özet

  Eğitimci-Yazar Ömer Faruk Reca`nın yeni kitabına "Kahraman Öğretmenler" adını vermiş olması beni şaşırttı, neden derseniz; kahraman sözcüğünün anlamı bildiğim kadarıyla "Savaşta veya tehlikeli bir durumda yararlık gösteren kişi ya da edebiyat, roman, hikâye, tiyatro vb. edebiyat türlerinde en önemli kişidir." Zaten bu bilgiyi Türk Dil Kurumu `Türkçe sözlüğü doğruluyor. Öğretmen için yapılmış binlerce adlandırma yanında, bu adlandırmaya gerek var mıydı?

  "Kahraman Öğretmenler` Çanakkale ve Birinci Dünya Savaşı`nda tehlikeli bir durumda yararlık gösteren öğretmenler miydi? Yoksa farklı bir adlandırma ile karşı karşıya mı kalmıştım. Bu konuyu değerli yazarımızla konuştuğumuzda; "Evet savaş meydanlarında savaşan öğretmenler olduğu gibi farklı bir boyuttan bakarsak asıl savaşın neye karşı yapıldığını anlamak zor değil" dedi. Koca bir düşünceye daldım.

  "İdealist öğretmen" 21. yüzyılın önemli adlandırmasıyken, yeni bir adlandırma yapmak doğru muydu?
  Atatürk, 21Mart 1923 yılında Konya`da lise öğretmen ve öğrencileriyle tanışırken `… Gerçek kurtuluşu istiyorsak, her şeyden önce bütün gücümüz ve hızımızla cehaleti yok etmeye mecburuz…` demiştir.

  Öyleyse uzağa gitmeye gerek yoktur. Cehaletle savaşı gerçek kurtuluş olarak gören Atatürk`ün bu sözü, öğretmelerin ne denli kahraman olduklarını gösteriyor. Dünyanın var oluşundan bugüne kadar sayacağımız binlerce cehaletin savaşçısı olan öğretmenlerimize "Kahraman Öğretmenler" adlı kitap yazarak hitap eden yazarı kutluyorum.

  Ö. Faruk Reca, bu kitabında cehaletle savaşın ne denli kahramanlıklar gerektirdiğini gözler önüne sermiştir. Eğitim ordusunun insan hayatını kurtaran kahramanlarını bu kitapla anlatmış olması, çok anlamlı ve öğretmenlerimize yol göstericidir.
  "Kahraman Öğretmenler" adlı bu kitabın yazılmasını destekleyen sözlerden bazılarını aktarmakta yarar görüyorum...

 • 2. Hamur

Kahraman Öğretmenler Hakkında Yorumlar