sadsad x
asdasd

Kafkasya ve Kafkas Ülkeleri Coğrafyası

Pegem A Yayıncılık - Akademik Kitaplar
38,00 TL
34,20 TL
%10 indirim
Kazancınız
:
3,80 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kafkasya ve Kafkas Ülkeleri Coğrafyası Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Kitaplar
Sayfa Sayısı: 376
ISBN: 9786053185093
Kapak: Ciltsiz
Ramazan Özey
Ramazan Özey
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kafkasya ve Kafkas Ülkeleri Coğrafyası Kısa Özet

  Karadeniz’in kuzeydoğusundaki Taman Yarımadası’ndan, Hazar Denizi’nin batısındaki Apşeron Yarımadası’na kadar uzanan dağlık bölgeye Kafkasya adı verilir. Bir başka tanımlamayla Kafkasya, Kafkas sıradağlarının ikiye böldüğü, kuzeyde Don ağzı, Maniç çukurluğu ve Kuma ağzı hattından, güneyde Aras Nehri ve Kars Platosu’na kadar uzanan bölgenin genel adıdır.

  Kafkasya’nın toplam yüzölçümü 440.243 km2’dir. Bölgenin toplam tahminî nüfusu (2015 yılı), 33.252.055 kişidir. Buna göre bölgede km2’ye 75 kişi düşmektedir.

  Kafkasya’da yaşayan insanları, üç ana grupta incelemek mümkündür. Bunlardan birincisi Kafkas kavimleridir. Çerkesler (Abazalar dâhil), Lezgiler, Çeçenler ve Gürcülerdir. İkincisi İndo-Avrupa kavimlerdir. Ermeniler, Osetler, Svanlar, Ruslar, İranlılar ve Batı Avrupa topluluklarıdır. Üçüncüsü ise Türklerdir. Kumuklar, Karaçaylar, Balkarlar, Nogaylar ve Kafkasya Türkmenleri bu gruptandır.

  Kafkasya’da her ne kadar çeşitli kavimler yaşamaktaysa da, kültür bakımından bu kavimler birbirleriyle kaynaşmışlar ve ortak bir Kafkas kültürünü oluşturmuşlardır. Şüphesiz bu kültürün ortaya çıkmasında, Kafkas Kartalı Şeyh Şamil’in payı büyüktür.

  Eldeki bu eserin, dünyanın en büyük adamlarına, Kafkasya ve Kafkas ülkeleri coğrafyası konusunda öğrenecek bir şey arayan tüm okurlara faydalı olacağı umulmaktadır.

Kafkasya ve Kafkas Ülkeleri Coğrafyası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.