sadsad x
asdasd
15,00 TL
9,00 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
6,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kaf'ı Anlamak Hakkında Bilgiler
Türü: Kuran ve Kuran Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 142
ISBN: 9789755747569
Kapak: Ciltsiz
Necmettin Şahinler
Necmettin Şahinler
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Kaf'ı Anlamak Kısa Özet

    *Kaf* harfi, görünen varlık veya varoluşla ilgili bir remiz/semboldür. Görünün bu varlık hem gayba hem de şehâdete işâret ettiğine ve bu gerçekliği en mükemmel bir şekilde benliğinde toplayan tek varlık insan olduğuna göre, *Kaf* harfinin sırrı da *insan-ı kamil* ile örtüşmektedir.

    Ruh’un hakîkatine erişebilmek önce Kaf/beden/nefs dağımızı aşmakla, kısaca var zannettiğimiz *âriyet* varlığımızı ortadan kaldırmakla mümkündür. Tevhid ilmi açısından bakıldığında da Kāf dağını aşmak; *salikin/talibin ef‘alinin, sıfatının ve zatının Hakk’ın olduğunu* bir insan-ı kamil ile zevk etmesi anlamına gelmektedir. *Kaf Dağı* aynı zamanda uzaklığın ve zorluğun da bir karşılığı olarak kullanılmıştır. Aslında dünyayı çevreliyor denen bu dağ, bizi çevreleyen, bizim bedenimizi/varlığımızı/nefsimizi oluşturan bir dağdır. Bu dağda yaşadığı düşünülen *Zümrüdüanka* ise Allah’ın bize emanet ettiği/üflediği *Ruh*a işarettir.

    Anlaşılıyor ki; *Kaf*ı tanımak varlığı/varoluşu anlamaktır. *Kaf*ı tanımak, *Zümrüdüanka*yı aramaktır. *Zümrüdüanka*yı bulmak ise *Kaf/Benlik Dağı*nı aşma iradesi/cehdi gösteren insanların, kendi küllerinden yeniden doğarak Hakk ile *özde bir* oluşlarını idrak etmeleridir. Kısaca, dünya *beş* nokta üzerine kurulmuştur. Bunlardan üçü *şın*ın üç noktası, diğeri ise *Kaf*ın iki noktasıdır. Çünkü *Aşk* ancak bu iki harfle yazılır.

Kaf'ı Anlamak Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.