160,00 TL
121,60 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
38,40 TL
Kadınlar Hakkında Bilgiler
Türü: Politik Akım ve Hareket Kitapları
Sayfa Sayısı: 384
ISBN: 9786055580933
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Sibel Özbudun
Sibel Özbudun
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Kadınlar Kısa Özet

  Bu kitapta yer alan yazılar, neo-liberalizmin yerli (ve kabul etmeli ki gelmiş geçmiş en gözükara, en kararlı) tetikçisi AKP’nin (toplumsal yaşamı İslâmîleştirmeye yönelik) kültürel müdahaleleri, özellikle de bunların kadınlar üzerindeki dönüştürücü etkileri üzerinde duruyor.

  Kapitalizm kültürel özellik ve farklılıkları kendisi için bir *girdi*ye dönüştüreli beri kültürel alanda verilecek mücadeleler, iktisadî alan kadar önem kazanıyor, ya da daha doğru bir deyişle, iktisadî ve kültürel mücadeleler içiçe geçiyor.

  *Kadınlar, İslâm, AKP ve Ötesi*nde yer alan yazılar, AKP Türkiyesi’nde çeşitli vesilelerle, iktidar partisinin iktisadî-siyasal ve kültürel çeşitli müdahalelerine tepki olarak kaleme alındı. Konuları farklı olsa da, çoğu belirli bir sorunu, AKP’nin toplumsal yaşamın dinselleştirilmesi yolundaki girişimlerini tartışmayı hedefliyor.
  Kadın mücadelesini sınıfsal mücadeleye içkin, sınıf mücadelesini ise salt iktisadî-siyasal olarak görmeye alışkın indirgemeci yaklaşımlara olduğu kadar, onu kültüralist bir toplumsal-cinsiyet (gender) perspektifiyle sınırlandırmaya, bir kimlik problematiğine indirgemeye çabalayan yönelişlere karşı, hayatın tüm veçhelerine dokunan, ve kadınların (iktisadî) yoksullaş(tırıl)masına olduğu kadar, onların (toplumsal-kültürel) yoksunlaş(tırıl)masına da karşı duran bütüncül bir bakış geliştirmeye çalışıyorlar.

  Bu amaçla yazıldılar. Umarım ki böyle okunurlar...

 • 2. Hamur

Kadınlar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.