322,00 TL
264,04 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
57,96 TL
Jeomorfolojinin Temelleri Hakkında Bilgiler
Türü: Akademik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 504
ISBN: 9786053201649
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2019
satis-icon
Satış Rakamları 484 adet satılmıştır.
Richard John Huggett
Richard John Huggett
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Jeomorfolojinin Temelleri Kısa Özet

    Bu kitap, ülkemizde uzun zamandır ihtiyaç duyulan güncel bir temel jeomorfoloji kitabı eksikliğini giderebilmek amacıyla, son yıllarda uluslararası alanda öne çıkan birkaç jeomorfoloji kitabından biri olan ve jeomorfolojiye ilişkin tüm konuları, gelişmeleri ve tartışmaları sistematik olarak ele alan, Richard John HUGGETT`ın Fundamentals of Geomorphology kitabının son (3.) basımının çevirisidir. Kitap içerik olarak, jeomorfolojinin doğasını, yeryüzü süreçlerini ve şekillerini, yeryüzünde farklı zaman dilimlerinde meydana gelen değişimleri ele almaktadır. Aynı zamanda kitapta araziler, jeomorfik süreçler ve insan etkileşimi üzerinde de durulmaktadır. Her bir konunun ele alınışında jeomorfik materyaller, süreçler ve bu süreçlerle ortaya çıkan şekiller birlikte değerlendirilmiştir. Kitap aynı zamanda jeomorfoloji alanındaki önemli konular ve tartışmalar üzerine de uyarıcı ve yeni bir bakış açısı sağlamaktadır.

    Kitapta *Yerşekilleri ve Arazilere Giriş*, *Yapı*, *Süreç ve Şekil* ana başlıkları altında toplam 15 bölüm ve iki ek yer almaktadır. Bu bölümler sırasıyla şunlardır: *Jeomorfoloji Nedir?*, *Süreç ve Yerşekline Giriş*, *Tarihsel Jeomorfolojiye Giriş*, *Jeomorfik Sistem*, *Levha Tektoniği ve İlişkili Yapısal Yerşekilleri*, *Volkanlar Çarpma Kraterleri Kıvrımlar ve Faylar*, *Ayrışma ve Arazi Şekilleri*, *Yamaçlar*, *Flüvyal Araziler*, *Glasyal ve Glasyoflüvyal Araziler*, *Periglasyal Araziler*, *Eoliyen Araziler*, *Kıyı Arazileri*, *Karst Arazileri ve Arazi Evrimi: Uzun Dönemli Jeomorfoloji*. Ek 1`de Jeolojik Zaman Çizelgesi, Ek 2`de ise Yaşlandırma Yöntemleri teknikleri ele alınmıştır. Yalın bir dille yazılmış olan kitap, lisans öğrencileri temel alınarak hazırlanmıştır. Her bir bölümde konunun önemini gözler önüne seren genel bir giriş, konu anlatımı, okuma parçası, bölüm özeti, deneme soruları ve konuyla ilgili okunabilecek kaynaklar yer almaktadır. Konu anlatımları ayrıca çizelgelerle desteklenmiştir. Ayrıca kitabın sonunda anahtar kelimelerden oluşan geniş bir sözlük ve zengin bir kaynakça da bulunmaktadır. Metin içerisine her bir konuya uygun olarak seçilmiş ve tamamı renkli olan 200`ün üzerinde fotoğraf ve şekil, okuyuculara önemli bir anlama kolaylığı sağlamaktadır.

    Bu özellikleri ile dikkate alındığında, Jeomorfolojinin Temelleri isimli bu kitap, coğrafya disiplininin (fiziki coğrafyanın) temel araştırma alanlarından biri olan jeomorfoloji ile ilgili derslere temel bir kaynak olmasının ötesinde, coğrafya öğretmenleri ve jeoloji başta olmak üzere jeomorfolojiye ilgi duyan diğer disiplinler için de temel bir başvuru eseri niteliğindedir.

  • 1. Hamur

Jeomorfolojinin Temelleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.