İstihbaratta Yöntemler

Yeditepe Yayınevi

Namık Çencen

160,00 TL
120,00 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
40,00 TL
İstihbaratta Yöntemler Hakkında Bilgiler
Türü: Başvuru Kitapları
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9786256777453
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2024
satis-icon
Satış Rakamları 2 adet satılmıştır.
Namık Çencen
Namık Çencen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • İstihbaratta Yöntemler Kısa Özet

    Yapılandırılmış Analiz Teknikleri, istihbarat analizcilerinin kanıtlanmış bilişsel sınırlamalarıyla başa çıkmalarına, analitik ön yargılarını bertaraf etmelerine ve sorgulanmamış zihinsel modeller veya zihniyetlerle ilişkili sorunlarla açıkça yüzleşmelerine yardımcı olan teknikler bütünüdür. Analizcilerin daha titiz düşünmelerine, varsayımları inceleyerek test etmelerine olanak sağlar. 
    Kitapta, ortaya çıkışından günümüze konu alınan Şeytanın Avukatlığı tekniği ise Yapılandırılmış Analiz Tekniklerinin büyüyen yapısı içinde bir karşıt teknik olarak kabul edilmektedir. Şeytanın Avukatlığı analiz tekniğinin, istihbarat ürünlerinin kalitesinin eleştirel bir şekilde gözden geçirilmesinde, istihbarat analizindeki ön yargılara ve aşırı baskın zihniyetlere karşı koyması açısından önem arz ettiği söylenebilir. 
    Şeytanın Avukatlığı analiz tekniğinin amacı, hâkim görüşün doğruluğuna ilişkin yeni düşünceleri teşvik etmektir. İstihbarat kurumları tarafından istihbarat değerlendirmelerinin formüle edilmesinde ve politikacılar tarafından bu değerlendirmelere dayalı stratejik karar alma süreçlerinde “Şeytanın Avukatı” mekanizmasına önem verilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

  • 2. Hamur

İstihbaratta Yöntemler Hakkında Yorumlar