274,00 TL
219,20 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
54,80 TL
İstanbul Kimin Şehri? Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 408
ISBN: 9786053160144
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
satis-icon
Satış Rakamları 16 adet satılmıştır.
Dilek Özhan Koçak
Dilek Özhan Koçak
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • İstanbul Kimin Şehri? Kısa Özet

    Bir dönemin *Başka İstanbul Yok!* sözü, öyle görünüyor ki yerini *Bu İstanbul’da kaç İstanbul var?* şaşkınlığına bıraktı. Kent büyük bir hızla genişlerken sınıf ve zenginlik, etnisite, cinsiyet ve yaşam tarzı temelinde farklılaşan kentlilerin her birinin kendi kişisel deneyimlerinden kaynaklanan farklı İstanbul’lar beliriyor. Sırrına eremeyeceğimiz duygusu veren, hem üst üste binmiş hem içe içe geçmiş, büyük bir karmaşıklık ve çeşitlilik var karşımızda; biz onu anlamaya çalışırken de değişmeye devam ediyor. Elinizdeki kitap bunun bilincinde olarak *İstanbul kimin şehri?* sorusu etrafında farklı disiplinlerden yararlanan bir dizi makaleyi biraraya getiriyor.

    Kapitalistleşme sürecini kendine özgü bir ritmle yaşayıp dünya ekonomisiyle bütünleşmiş bir dünya kentinden mi söz ediyoruz? Yoksa sermayenin sonsuz bir döngüyle bir yıkım ve yapım alanına çevirdiği dev bir inşaat şantiyesinden mi? Pazarlama stratejilerinin eline bırakılmış ışıltılı bir vitrinden, bir reklam panosundan mı? İstanbul’u turistlerin kartpostallardan gördüğü tarihi kentte mi, temalı yaşam sitelerinde mi, yoksa zayıfların, şehrin *gerillaları*nın fethettiği arka sokaklarında mı aramalıyız? Filipinli göçmen kadın işçiler bir pazar gününü nasıl geçirir, ya da sokak satıcıları işlerini sürdürebilmek için hangi taktikleri geliştirir? Kimbilir, belki de İstanbul gerçeğin kendisi değildir de, sanatçının her defasında yeniden kurgulayıp ürettiği, pek çok kurmaca kentin üst üste gelip oluşturduğu bir kolajdır.

    İstanbul Kimin Şehri? okurunu kentin, yalnızca güçlü ve sistemli çabalarla, kurumsal etkilerle ya da pazarlama etkinlikleriyle değil, bireysel katkı ve rastlantılarla da meydana gelen ritmine kulak veren bir çerçevede, onun her gün yeniden üretilişi hakkında düşünmeye davet ediyor.

  • 2. Hamur

İstanbul Kimin Şehri? Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.