600,00 TL
426,00 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
174,00 TL
İslam Tıp Tarihi Hakkında Bilgiler
Türü: Bilim Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 399
ISBN: 9786054535613
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2016
Ahmet Ağırakça
Ahmet Ağırakça
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • İslam Tıp Tarihi Kısa Özet

  Prof. Dr. Ahmet Ağırakça`nın üzerinde uzun yıllar çalıştığı İslam Tıp Tarihi Kitabı 2. Baskısıyla alanında ayrı bir önem arz ediyor. Akdem yayınları ile okuyucularına kazandırılan bu eser, İslam Tıp Tarihi çalışmalarına farklılık getirmeyi, genç ilim adamlarına Türkçe yazılmış bir eser sunmayı ve İslam Tıp Tarihini doğru bir şekilde anlamalarını amaçlamıştır.

  Eser giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte İslam Medeniyetinin tarihi boyutları ele alınmış ve İslam Medeniyeti ile Batı Medeniyeti arasında kısa bazı karşılaştırmalar yapılmaktadır. Eserde genellikle kronolojik düzenleme esas alınmıştır. Bunun için birinci bölümde ilk dönem İlk dönem Tıp Tarihi ile İslam öncesi Tıp Tarihi ele alınmaktadır.

  Bunun ardından Hz Peygamber devrinde tıp ve bu dönemde yaşayan tabipler ile Hz. Peygamberin tıbbı yorum ve izahları, sonra Dört Halife ve Emeviler Devri` nde Tıp ve bu dönemde yaşayan tabipler anlatılmaktadır.

  İkinci bölümde ?Tıpta İlk Abbasi Devri ve Beytü`l- hikme`ye mensup tabipler incelendikten sonra İslam Tıbbının İnkişaf Devri ile İbn Sina ve Sonrası İslam Tıbbının Yükselme Devri ele alınmıştır.

  Üçüncü Bölümde de Kuzey Afrika`da Mısır- Tunus hattında yaşayan İslam Tıbbının belli başlı tabipleri üzerinde durulduktan sonra ? İlk Dönem Endülüs Tabipleri` ile ?Yükselme Devri Endülüs Tabipleri` ve eserleri hakkında bilgi verilmektedir.

  Alanında ün yapmış birçok tabib hakkında bilgi veren bu eser, özellikle tıp alanına ilgi duyan ve bu alanda faaliyet gösteren bireylerin elinde bulundurması gereken, Türkçe yazılmış eşsiz bir kaynaktır.

 • 1. Hamur

İslam Tıp Tarihi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.