130,00 TL
105,30 TL
%19 indirim
Kazancınız
:
24,70 TL
İslam Ahlak Felsefesine Giriş Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Felsefe Kitapları
Sayfa Sayısı: 175
ISBN: 9786059706742
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Hasan Hüseyin Bircan
Hasan Hüseyin Bircan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • İslam Ahlak Felsefesine Giriş Kısa Özet

    Bu çalışma, İslam felsefesinin klasik dönemi olarak kabul edilen 9-11. yüzyıllarda yaşamış İslâm filozoflarının ahlak konusundaki görüşlerini, ahlâk adına ele aldıkları temel problemleri merkeze alan; "problem merkezli" bir "giriş"tir.

    Felsefede "ahlâk", zaman zaman başat problem olarak algılanmış; diğer problemlerle ahlâk ile alakalı olduğu kadar ya da ona zemin hazırlamak için ilgilenilmiştir. Zaman zaman da görmezden gelinerek yok sayılmıştır; "bilimsele" uymaz görülerek felsefenin dışına itilmeye çalışılmıştır. Günümüzde de bazı felsefe çevreleri, konuya hiç rağbet etmemektedir. Bazı çevreler ise "uygulamalı etik" ve "meslek etiği" ile ilgilerini sınırlandırmışlardır. Oysa bilindiği gibi insan ve onun ahlâkının anlaşılması, öncelikle ona felsefi bakış tarzıyla eğilip mahiyetinin tespit edilmesini gerektirmektedir. Aksi halde "ne" üzerinden, hangi "temel"den, sorun önce görülecek ve sonra da tartışılıp çözümler sunulabilecektir ki. 

    Acaba "müslüman filozoflar"ın (felâsife) nazarında ahlâkın yeri ve önemi nedir? Onlar ahlâka nasıl bakmaktadırlar? Hangi temelden hareket edip çözümler önermektedirler? "Ahlâksız" olur mu? Ya da daha doğrusu "insan" olunur mu?..

  • 2. Hamur

İslam Ahlak Felsefesine Giriş Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.