İran`da Medya ve Siyaset Dünü - Bugünü

Çizgi Kitabevi Yayınları

Hülya Özkan

172,00 TL
141,04 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
30,96 TL
İran`da Medya ve Siyaset Dünü - Bugünü Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 9786051965642
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
satis-icon
Satış Rakamları 3 adet satılmıştır.
Hülya Özkan
Hülya Özkan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • İran`da Medya ve Siyaset Dünü - Bugünü Kısa Özet

  "Bu kitap İran`da basının Meşrutiyet Devrimi`nden öncesini de ele alarak günümüze kadarki serüvenini aktarmaktadır. Basının tarihsel gelişim süreci aktarılırken yalnızca önemli gazetelerinin tanıtımı yapılmamakta, aynı zamanda İran`ın siyasi fraksiyonlarının kökenleri de ortaya konulmaktadır. Ayrıca İran`da basının iki önemli boyutu olan; siyasal ve sosyal gelişmeler üzerinde rolü ve basının siyasal sistem ile ilişkileri de okurlara sunulmaktadır.

  Bu çalışma, 1921 darbesinden sonra uzun süre sivil toplumun bir kolu gibi hareket eden gazetelerin bir yandan halk ve toplumsal güçler diğer yandan ise rejim ile halk arasında arabuluculuk yapmaya çalıştığını göstermektedir. Basın organları, halkın çeşitli taleplerinin dile getirildiği etkin mecralar olmakla birlikte, bazı dönemlerde ise rejimlerin kendi ideolojilerinin birer taşıyıcısı rolü verdikleri aygıtlar olmuşlardır. Çeşitli dönemlerde rejime muhalefet eden gazetelerin inişli çıkışlı yayın süreçleri aktarılırken, rejimlerin basına yönelik politikaları ve kısıtlamaları ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır.

  Elinizdeki kitabın Türkiye`de yayımlanması, Türkiyeli bilim insanlarının İran`daki basın ve siyaset alanına dair çalışmaları için bir başlangıç niteliği taşımakla birlikte, alana yönelik yeni çalışmaların yapılmasına ön ayaklık edecektir."

  Prof. Dr. Hamid Ahmedi

 • 2. Hamur

İran`da Medya ve Siyaset Dünü - Bugünü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.