sadsad x
asdasd

Irak’ta Mezhep Çatışmaları Arasında Aleviler ve Bektaşiler

Önsöz Yayıncılık

Ahmet Taşğın

70,00 TL
45,50 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
24,50 TL
Irak’ta Mezhep Çatışmaları Arasında Aleviler ve Bektaşiler Hakkında Bilgiler
Türü: Azınlık ve Etnik Sorun Kitapları
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9786058704664
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2012
Ahmet Taşğın
Ahmet Taşğın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Irak’ta Mezhep Çatışmaları Arasında Aleviler ve Bektaşiler Kısa Özet

    Elinizdeki kitabın birinci bölümü, Irak’ın Musul kentinin doğusunda yaşayan Şebekleri konu edinmektedir. Daha çok Şebekler konusundaki literatüre yer verilen eser hazırlanmadan önce, genel olarak Şebeklerle ilgili çalışmalar taranıp ardından Şebeklerin yaşadığı Musul köylerine gidilmiş ve Şebek köylerinde cemaatin üyeleri ve pîrlerle görüşmeler yapılmıştır. Gözlem ve görüşmelerden elde edilen bilgilerle literatür yeniden değerlendirilmiş ve okurun istifadesine sunulmuştur.

    Şebekler, silsile olarak Hacı Bektaş’a bağlanan pîrler vasıtasıyla kendilerini Bektaşî olarak sayarlar. On iki İmam soyundan gelen din adamlarına pîr denilmekte, cem başta olmak üzere bütün ritüeller pîr tarafından yürütülmektedir.

    Kitabın ikinci bölümünde ise Ortadoğu’da yaşayan Alevî grupları arasında ayırıcı bir özellik olan "Buyruk" konusu ele alınmaktadır. Çalışmada yer alan Buyruk, Musul çevresindeki Şebeklere aittir ve onlardan alınmıştır. Şebek Buyruğu ilk defa, Iraklı bir araştırmacı-yazar olan Hamid Sarraf’ın Şebek isimli eserinde yayınlanmıştır. Bu çalışmadaki Buyruk da Sarraf’ın eserinde yer alan Buyruk’a dayanmaktadır.

  • 2. Hamur

Irak’ta Mezhep Çatışmaları Arasında Aleviler ve Bektaşiler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.