110,00 TL
83,60 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
26,40 TL
İnsanı Okudum Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 9786055580971
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
S. Yetkin Işık
S. Yetkin Işık
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • İnsanı Okudum Kısa Özet

    Türkiye’de okuma kültürünün zayıflığı sorunu klasik bir kültürel meseledir. Antropoloji literatüründe konu genellikle sözlü-yazılı kültür ikiliği çerçevesinde ele alınagelmektedir. Antropolog S. Yetkin Işık ise, konuyu özgül tarihsel/kültürel çerçevede ele alıyor ve 13. yüzyıl sonrasından başlayarak Anadolu halk kültüründe ‘anlamın tarihi’ne odaklanıyor.

    Sözlü kültür ve yazılı kültür ikiliği ile halk ve yönetici elitin ideolojik konumları arasında nasıl bir ilişki var? Halk kültüründe okumaya, okuryazarlara hangi anlamlar yüklenmiştir? Bu anlamların tarihsel gelişiminde ve süreklilik kazanmasında iktidar sorunu hangi bakımlardan etkilidir? Bu gibi sorulardan hareket eden yazar, günümüz halk Türkçesinde okuma, yazma ve okuryazarlarla ilişkili sözcük, deyim, hikâye ve benzeri kalıplardaki ideolojik tutumları, okuryazarlığın seçkinci anlamlarına karşı alt sınıfların direnişini göstermeye çalışıyor.

    Bilgi ve eğitim konularını antropolojik bakışla ele almanın getirebileceği derinlik ve zenginlik konusunda ilham verici olan kitap, ‘okumama kültürü’nü bilginin antropolojisini yaparak açımlamaya çalışıyor. Kitap, antropolojinin yanı sıra eğitim, halk bilim ve kültür tarihi gibi konulara ilgi duyanlar için de ilginç bir okuma deneyimi sunabilir.

  • 2. Hamur

İnsanı Okudum Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.