sadsad x
asdasd

İnsan Kaynakları Yönetiminde İstihdam Edilebilirlik Becerileri

Kitapana Yayınevi

Pelin Çalışkan

22,00 TL
17,60 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
4,40 TL
Alışveriş Listeme Ekle
İnsan Kaynakları Yönetiminde İstihdam Edilebilirlik Becerileri Hakkında Bilgiler
Türü: Akademik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 143
ISBN: 9786059515382
Kapak: Ciltsiz
Pelin Çalışkan
Pelin Çalışkan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • İnsan Kaynakları Yönetiminde İstihdam Edilebilirlik Becerileri Kısa Özet

  Sınırların ortadan kalktığı, rekabetin uluslararası boyut kazandığı yeni dünya düzeninde nitelikli işgücü her şey olarak tanımlanmaktadır. Çalışma hayatı içerisinde değişen örgüt yapıları, pazarların artan talepleri ve rekabet işgücünden talep edilen becerileri de değiştirmektedir. lıteratür, işverenler çalışanları ağırlıklı ve öncelikli olarak teknik becerıler alanında seçip yetıştırirler iken sadece teknik becerilerin 21. yy çalışma hayatı ıçin yeterli olmadığını yaşanan değişimler göstermektedir.

  Bu noktada anlaşılması gereken, günümüz ve gelecek çalışma hayatında talep gören çalışanlar sadece teknik olarak işini iyi yapanlar değil aynı zamanda insan ilişkilerini de iyi düzeyde yönlendırebılen kişiler olacaktır. Bu perspektifte bireylerin mesleki bilgi ve becerilerinin yanı sıra birbirleri ile nasıl ilişki kurdukları ve nasıl anlaştıkları her geçen gün daha da önem kazanmaktadır.

  Bu değışım ve dönüşümün adı, İstihdam Edilebilirlik ve Becerileridir.

  Kitap üç bölümden oluşmaktadır. Ilk bölüm İstihdam Edilebilirlik kavramının ve becerilerinin neler olduğunu, uluslar arası hükümetler tarafından nasıl tanımlandığını açıklar. Her bir kurumun yapmış olduğu tanımda dikkati çeken özellik, çalışma hayatı içerisinde yer alan bireylerde olması gereken becerilerin; teknolojiyi anlama, teknolojiyi uygulama gibi becerilerin yanı sıra; iletişim becerileri, yaratıcı düşünme becerisi, problem çözme becerileri, müzakere edebilme, farklılıklar ile birlikte çalışma, farklı perspektiflerin farkında olma ve bır ekibin üyesi olarak çalışabilme becerilerdir.

  İkinci bölümde ise istihdam edilebilirlik becerilerinin meslek lisesi eğitımınde kazandırılmasına yönelik eğitim önerilerine değinilmiştir. Birey ile çalışma hayatı arasında uyum sağlama süreci olarak da düşünülebilen mesleki eğitimin rolünü oynayabilmesi için mesleki ve teknik eğitim programları ile öğrencilere bir mesleğe özgü bilgi, beceri ve yeterliliklerin kazandırılmasının yanı sıra; sürdürülebilir çalışma hayatı ve istihdam olanaklarını arttırıcı yeterlilikleri içeren sosyal becerileri fark ettirip geliştir-meye yardımcı olan uygulamaların da eklenmesi önemlidir, gereklidir. Bu noktadan hareketle kitabın üçüncü bölümünde rnüfredat dışı eğitim uygulaması olarak anlaşmazlık çözümü, müzakere ve akran arabuluculuk eğitiminin etkileri ile uluslar arası ve ulusal örneklerdeki sonuçları kaleme alınmıştır.

İnsan Kaynakları Yönetiminde İstihdam Edilebilirlik Becerileri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.