sadsad x
asdasd

Immanuel Wallerstein Perspektifinde Arap Baharı Tunus Örneği

Çizgi Kitabevi Yayınları
18,00 TL
14,40 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
3,60 TL
Immanuel Wallerstein Perspektifinde Arap Baharı Tunus Örneği Hakkında Bilgiler
Türü: İslam, Ortadoğu Kitapları
Sayfa Sayısı: 148
ISBN: 9786059108225
Kapak: Ciltsiz
Ferihan Polat
Ferihan Polat
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Immanuel Wallerstein Perspektifinde Arap Baharı Tunus Örneği Kısa Özet

  17 Aralık 2010'da Tunus'un Sidi Bouzid kasabasında üniversiteli bir gencin ekonomik gerekçelerle kendini yakması sonucu başlayan isyan dalgası kısa sürede tüm Orta Doğu / Kuzey Afrika Bölgesini (MENA) etkisi altına almış oryantalistlerin Ortadoğu halklarına ait tüm davranış kabullerini alt üst  etmiştir. Ünlü bir teorisyen olan Immanuel Wallerstein "Arap Baharı" diye adlandırılan ancak henüz "bahar" mı "kış" mı olduğu kestirilemeyen süreci kapitalizmin kriziyle açıklanmaktadır.

  Bu bağlamda Wallerstein 1968 Dünya Devrimi'nin devamı olarak nitelendirdiği "Arap Baharı" nın kapitalizme ve onun yarattığı azgelişmişliğe ve bu azgelişmişliğe bağlı ortaya çıkan sosyokültürel yapıya bir tepki olarak doğduğunu belirtmektedir.

  "Arap Baharı İsyanları"nı açıklamakta Wallerstein'ın sürece ilişkin güncel yorumları ile Dünya Sistemleri Analizi'nin bütününü teorik bir çerçeve olarak ele alan bu çalışma " Arap Baharı" ile ilgili yapılacak çalışmalara önemli teorik katkılarda bulunacaktır. Bu bölgede domino etkisi yaratan isyan dalgalarının başlangıcını oluşturan Tunus; eğitimli genç nüfusu ordu-siyaset ilişkisinin özgünlüğünü ve jeostratejik öneminin bölge ülkelerine göre azlığı nedeniyle diğer ülkelerden farklı olarak göreli bir başarıyı yakalamıştır. 

  Ancak "Arap Baharı" isyan dalgalarının yaşandığı diğer ülkeler için Tunus "model oabilecek mi?" göreli başarısını devam ettirebilecek mi? sorularına yanıt arandığı bu çalışmada Wallerstein'ın teorisinin bütününü göz önüne alınarak verilecek cevap çok da umut verici değildir.

Immanuel Wallerstein Perspektifinde Arap Baharı Tunus Örneği Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.