sadsad x
asdasd
40,00 TL
30,00 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
10,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Harflerin Sırları Hakkında Bilgiler
Türü: Tasavvuf Mezhep ve Tarikat Kitapları
Sayfa Sayısı: 198
ISBN: 9786059925174
Kapak: Ciltsiz
Muhyiddin İbn Arabi
Muhyiddin İbn Arabi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Harflerin Sırları Kısa Özet

  Elinizdeki kitap Fütuhat-ı Mekkiyye’nin birinci cildinde bulunan 2. bölüm ve 5 - 8. kısımlara tekabül etmektedir. İbnü’l-Arabi’de harfler onun varlık düşüncesinin kurucu parçasıdır.

  Bu düşünce Eşarilerin-Ehl-i sünnet’in kelam öğretisiyle ilişkili olduğu gibi daha evrensel bir yorumla logos-kelime teorisiyle ilgili kabul edilebilir. Kelime teorisi ezeldeki kelimenin varlığı ilkesinden hareketle alemde makul bir ilkenin bulunmasını kabul eder.

  İbnü’l-Arabi’nin harfler hakkındaki düşüncelerini varlığın ve düşüncenin ‘yapıtaşları’ olarak görmek gerekir. Bu yapıtaşları evvelemirde ilahi kelamın ana unsurları oldukları gibi daha genel olarak varlığın yapıtaşlarıdır. Varlığı bir harf olarak okumak ve varlığın manasını harften çıkartmak, insanın ahlaki yetkinliğiyle ulaşabileceği kendisini ve varlığı tanımayla ilgili bir yolculuk ve serüvenden söz etmek demektir.

  İbnü’l-Arabi meşhur bir şiirinde ‘Biz söylenmemiş harfler idik, yücelerin yücesinde’ diyerek insanı bir harf, bir kelime ve bir cümle olarak kabul ettiğini beyan etmiştir.

Harflerin Sırları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.