sadsad x
asdasd

Halk Hukuku Uygulamaları ve Sürgün Gelinler

Doğu Kütüphanesi

Hicran Karataş

50,00 TL
38,50 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
11,50 TL
Halk Hukuku Uygulamaları ve Sürgün Gelinler Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 456
ISBN: 9786052127070
Kapak: Ciltsiz
Hicran Karataş
Hicran Karataş
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Halk Hukuku Uygulamaları ve Sürgün Gelinler Kısa Özet

    Hukuk, kadim zamanlardan günümüze kadar uzanan zaman içinde, topluma üye olan bireylerin karşılıklı hak ve sorumluklarını belirleyerek, bireyler arasındaki ilişki ve faaliyetlerini düzenleyen kültürel bir sisteme karşılık gelmektedir. Aile, ekonomi, eğitim, din gibi kurumların sürekliliğine sağlamak adına çeşitli düzenlemelerle donatılmıştır. Bu çalışmada devletin otoritesiyle güçlendirilmiş hukuk normlarına ilaveten ve/ya bunlara rağmen halk hukuku düzenlerinin de düzen sağlama işlevini sürdürdüğü ileri sürülmektedir.

    Bu gerçeklik, sosyal bilimler alanında Çoğulcu Hukuk Kuramı ile açıklanabilmektedir. Böylece devlet dışı hukuk düzenlerinin normlarını üretme, denetleme ve uygulama süreçleri tasvir edilebilmektedir. Araştırmada, yerel bir hukuk düzeninin normlarını nasıl ürettiği, denetlediği ve uyguladığı üzerinde durulmaktadır. Çalışmaya konu olan sahada gelenekselleşmiş bir ceza olan sürgünün geçmişten günümüze nasıl yaşatıldığı, örnek vakalarla ele alınmıştır.

    Türk hukuk tarihi boyunca, bu cezanın ilgili olduğu evlilik norm dışı cinsel davranışın değişim ve dönüşümü yapısal işlevsel kuram modelinin önerdiği kavramlar üzerinden tartışılmıştır. Çoğulcu Hukuk kuramı ve Yapısal İşlevsel Kuram bağlamında halk hukuku düzenlerinin norm kaynakları, normlarını denetleyen birimleri ve norm ihlalleri karşısında uyguladığı yaptırımlar kültürlerarası ve yerel örnekler üzerinden etüt edilmiştir.

Halk Hukuku Uygulamaları ve Sürgün Gelinler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.