Güncel Kültürde Temel Kavramlar

Açılım Kitap

Mustafa Aydın

440,00 TL
312,40 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
127,60 TL
Güncel Kültürde Temel Kavramlar Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 520
ISBN: 9789944105255
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2013
satis-icon
Satış Rakamları 19 adet satılmıştır.
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Güncel Kültürde Temel Kavramlar Kısa Özet

  • •Düşüncenin oluşumunda kavramların misyonu nedir?
   •Kavramlaştırmanın sosyal, değersel dayanakları nelerdir?
   •Güncel kültürde kullanılan kavramların gelenekle ve modernle ilişkileri.
   •Güncel kültürü ve toplumsal hayatı şekillendiren felsefe, din, siyaset, sosyoloji, eğitim vs. `nin temel kavramları.Kavramlar düşünmenin yapı taşlarıdır. Düşünce binamızı onlarla kurarız.
   Bu durum insan olmanın en temel özelliklerinden birisini oluşturur. Burada önemli sorun kullandığımız kavramların anlamını bilerek, tutarlı ve yerinde kullanılmasıdır.
   Kapsamlarının önceden doğru bir biçimde bilinmesi düşüncenin sağlığı bakımından önem taşımaktadır. İşte bu amaçla eskiden beri kavramları açıklayıcı eserler yazıla gelmiştir ve bu eserler başlı başına bir kültürel birikim özelliği taşımaktadırlar.Bu çalışma aslında teknik anlamda ne bir sözlük ve ne de kapsamlı bir ansiklopedi çalışmasıdır. Güncel düşünce hayatında analizde kullandığımız kavramların açıklamasını kapsamakta ve bir misyonu hedeflemektedir. Yani genel bir malumat vermenin ötesinde analitik bir özellik taşımaktadır; tabir caizse bir açıklamalı dil kültürü çalışmasıdır.
   Bu çalışmada güncel düşünce dünyamızda sık kullanılan birtakım kavramlar ele alınmıştır. Eserin adında kullanılan "Güncel Kültür" ifadesi geleneksel-modern yaşamakta olduğumuz kültürü İfade etmektedir. Bu bağlamda seçilen kavramların ortak özellikleri, sosyal-politik kültürel alanla ilgili olmalarıdır. Yani seçilen kavramlar başta genel sosyoloji olmak üzere kurumlar, örgütsel yapılar ve bunların disipliner sorunlarıyla ilgili kavramlardır. Dolayısıyla da, siyaset, din, aile, eğitim gibi kurumlar, felsefe, sosyoloji, antropoloji gibi disiplinler taranarak tespit edilmişlerdir. Genel olarak da bir sosyal bilim dili üzerinde durulmaktadır.
   Eserde, yalnızca malumat verme düşünülmemiş, referanslı açıklamalı bir yol izlenmiş, bilimsel çerçevede kalmasına dikkat edilmiştir. Ele alınan kavramlar, birbirinden bağımsız bir makaleler serisi denebilecek şekilde geniş tutulmuş, dolayısıyla metin bir derleme eser gibi okunabilir hale getirilmiştir.
 • 2. Hamur

Güncel Kültürde Temel Kavramlar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.