Sıralama seçin
Toplam 12 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 12 ürün görüntüleniyor.

Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir?

Ünlü bir psikiyatr olan Gülseren Budayıcıoğlu, kendi deneyimlerini kaleme aldığı kitaplarla beğeniler toplamıştır. Yazar, 1947’de Ankara’da dünyaya gelmiştir. TED Ankara Koleji’nde ortaokul ve lise eğitimini tamamlamıştır. Bu yıllarda edebiyata olan ilgisini keşfetmiştir. Ailesinin isteği ile birlikte, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine giden Budayıcıoğlu, daha sonra Hacettepe Üniversitesi’nden 1977 yılında psikiyatri alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Burada beş yıl boyunca asistanlık görevini yürütmüştür. Üniversite yıllarında TRT’nin spikerlik kursuna da kaydolmuştur. 23 yıl boyuna mesleğini devam ettirdikten sonra 2005’te kendi psikiyatri merkezini kurmuştur. Madalyon Psikiyatri Merkezi adını verdiği bu kurum, günümüzde hala faaliyet göstermektedir. Gülseren Budayıcıoğlu psikoloji kitapları, gerçek hikayelerin kurgulanmış hallerini okurlarına sunmaktadır. Bu kitaplarda yazarın hem psikoloji hem de edebiyat alanındaki başarıları bir arada görülmektedir.

23 yıl boyunca Ankara ilinde serbest hekim olarak çalışan Budayıcıoğlu daha sonra Madalyon adında Ankara’nın ilk özel psikiyatri merkezini açmıştır. Aynı zamanda yazarlık hayatına da bu merkez ilham oluşturmuştur. 2004’te çıkardığı ilk kitabına Madalyonun İçi adını vermiştir. İlerleyen yıllarda İstanbul’da iki psikiyatri kliniği daha açmıştır. İlk başlarda hikayeler yazarak edebiyat dünyasında yer alan Budayıcıoğlu, zamanla romanları ile okuyucunun karşısına çıkmıştır. Farklı tanılar konan hastalarıyla yaptığı görüşmeleri, hastalarının geçirdiği değişimleri ve tedavi yöntemlerini okuyucuyla paylaşmıştır. Hastaların isimlerini, mesleklerini, yaşadıkları şehirleri kitaplarında değiştirmiştir. Gülseren Budayıcıoğlu tüm kitapları, bu özellikleri ile okuyucuların beğenisini kazanmıştır. Psikiyatr ve yazar kimliğinin dışında sunucu kimliğiyle de bir dönem izleyici karşısına çıkmıştır. Spikerlik eğitimden sonra TRT’de iki farklı programın sunuculuğunu yapmıştır. Son olarak 1977 yılında üniversite ve TRT iş birliğiyle hazırlanan İnsan ve Dünyası adlı programı sunmuştur. Sunuculuğunda güler yüzlülüğü ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Aydın Budayıcıoğlu ile 1973 yılında evlenmiştir. Yağmur Artukmaç ve Hasan Budayıcıoğlu adında iki çocuk annesi olan yazar, 2007 yılında eşi Aydın Budayıcıoğlu’nu kaybetmiştir.

Gülseren Budayıcıoğlu Kitapları Nelerdir?

Oldukça fazla kitabı kaleme alan Gülseren Budayıcıoğlu’nun pek çok hikayesi televizyon dizilerinde de karşımıza çıkmaktadır. Gülseren Budayıcıoğlu kitapları isimleri ve kısaca ana fikirleri şu şekildedir:

 • Camdaki Kız: Çocuklukta yaşanan her olayın insanın geleceğinde bırakacağı izler üzerine yazılmıştır. Okuyucuya derin düşünceler sunmaktadır. Akıcı bir üslupla yazıldığı için okuyucular tarafından kısa süre içinde okunmaktadır. Sevginin gücü, hayatta insanın karşısına çıkan fırsat kapıları, kaderini baştan yazmak gibi unsurlar kitapta sık sık işlenmiştir. Ana kahraman olan Nazan, çocukluk yıllarında rahat büyüyen ve daha sonra da zengin bir aileye gelin giden kişidir. Bunca bolluğa rağmen mutlu olmamaktadır. Sevgi görmemesi bu durumun nedeni olarak ne çıkmaktadır.
 • Kral Kaybederse: Avına av olan bir avcının hikayesini anlatmaktadır. Doruklardan aşağı inmeyeceğini sanan bir avcı ve kendini sevilmeyeceğine inandırmış mutsuz bir kadın, kitabın ana karakterlerlerini oluşturmaktadır. Kitap, bu ikili arasındaki trajik hikayede av ve avcı rollerinin nasıl değiştiğini gözler önüne sermektedir. Beklenmedik anda herşeyin yaşanılabileceği gözler ününe serilmektedir.
 • Madalyonun İçi: Ülkemizde yaşayan ve değişik nedenlerle psikiyatra başvuran insanların hikayeleri anlatılmaktadır. Aşk ve ölüm gibi insanlık halleri bir arada işlenmektedir. Kitap okura, insanların en gizli sırlarını sunmaktadır ve Türkiye koşullarında bir psikiyatrın neler yapıp neler yapamadığını anlatmaktadır. Kitap her okura, kendine özgü bir şeyler bulma imkanı sunmaktadır. Bu açıdan merak edilen konular üzerine bilgi sahibi olmak mümkündür. Yazar, okuyucuya gerçekleri direkt olarak aktarmıştır. Kitap okuyucuların hayatlarını yönlendirmelerine ve ilham almalarına olanak sağlamaktadır.
 • Hayata Dön: Bu hikaye, psikanalize ilgi duyan okuyucuların beğenisini kazanmıştır. Hayatların dışardan göründüğü gibi olmadığı, mutluluğun nereden geleceğinin belli olmadığı gibi görüşler anlatılmaktadır. Gülseren Budayıcıoğlu Hayata Dön kitabında, her okurun kendinden bir şeyler bulabileceği kurgular oluşturmuştur. Okuyucuya hayat için dersler vermektedir. Tarihe damga vurmuş aşk hikayeleri kitapta ön plana çıkmaktadır.
 • Günahın Üç Rengi: İnsanın kompleks varlığına ait gerçekçi öykülerden oluşmaktadır. Mazoşizm konusu işlenmektedir. Kitabı okurken okuyucu, yer yer dehşete kapılmakta, kimi zaman da hüzünlenmektedir. Cinsel yönelim, varoluş, fahişelik konuları bir arada işlenmiştir. Yazar; hikaye üzerinde gençlik, orta yaş ve yaşlılıktaki farklılıkları ayrıntılı olarak ele almıştır.

Yukarıda anlatılan kitaplar, okurların beğenisini kazanmış ve hikayeleri ile kendilerine hayran bırakmıştır. Eserlerde hayattan kesintilerin bulunması ve farklı okuyucu kitlelerine hitap etmesiyle dikkat çekmektedir. Psikolojik ögeleri gerçek yaşam ile harmanlayan Budayıcıoğlu, her kitabında okuyucuyu sürükleyici bir yolculuğa çıkarmayı hedeflemektedir. Gülseren Budayıcıoğlu kitap seti, tüm kitaplara tek seferde sahip olma imkanı sunmaktadır. Yazarın tüm kitaplarını okumak isteyenler için avantajlı bir set olabilmektedir.

Gülseren Budayıcıoğlu Kitaplarının Konuları Nelerdir?

Psikoloji kitapları ile tanınan Budayıcıoğlu, kurgusal anlamdaki başarısı ile gerçek hayattan izler taşıyan öyküleri okuyucuya sunmaktadır. Öykülerinde okuyucuya ayrıntılı açıklamalar yapmakta ve neden-sonu ilişkisi kurmaktadır. Gülseren Budayıcıoğlu kitapları konuları, danışanlarının hayatlarını kurgulayarak anlatmaktadır. Oldukça trajik olayları bu kitaplarda bulmak mümkün olmaktadır. Ayrıca her okuyucunun kendini bulacağı kitaplar, okuyucuyu içsel bir yolculuğa çıkarmaktadır. Farklı karakterleri ve farklı hastalıkları anlatan yazar, kitaplarında akademik dilden uzak oldukça açık ve anlaşılır ifadeler kullanmaktadır. Böylece okuyucuya psikoloji kitabı okuma hissinden ziyade, gerçek yaşam öykülerinin içinde olma hissini sunmaktadır. Okuyucu kolay anlaması sebebiyle kitaptaki olay örgüsünü ve akışı kolayca analiz edebilmektedir. Ayrıca yaşamdan kesitler sunması, geniş bir okuyucu kitlesini kendisine çekmektedir. Alt metinde pek çok psikolojik öge bulunsa da bunlar yazar tarafından anlaşılır ve okuyucuyu sıkmayacak şekilde işlenmiştir. Mesleki birikimden faydalanılarak kaleme alınan Budayıcıoğlu kitapları, dizilere uyarlanmış ve kısa bir süre içinde izleyici tarafından çok büyük bir ilgi görmüştür. Bu durum üzerinde gerçek hayat hikayelerinin anlatılması etkili olmuştur.

Gülseren Budayıcıoğlu kitapları Masumlar Apartmanı isimli televizyon dizisine konu olmuştur. ‘Madalyonun İçi – Bir Psikiyatristin Not Defterinden’ adlı kitabın içinde yer alan bir öykü şeklindedir. Bu hikayenin öyküleri enteresan özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Kitap, 3 kız kardeşin dram dolu hikayesini konu almaktadır. Neriman isimli 27 yaşındaki en küçük kardeş, Safiye ve Gülben isimli ablalarının baskılarına dayanamayarak psikiyatra gitmektedir. Neriman ablalarının tedavi olmasını istemektedir. Fakat Safiye ve Gülben bunu kabul etmemektedir. Kitapta sevgisiz ve katı bir anne ve ilgisiz bir baba yer almaktadır. Mutsuz bir evlilikten bahsedilmektedir. Anne temizlik hastasıdır. Erkek çocukları olmadığı için eşinin onu sevmediğini düşünen anne, kızlarından nefret etmektedir. Bu durum anne ölene kadar aynen sürmektedir. Bundan sonra anne konumuna Safiye geçmektedir. Safiye’nin durumu gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Oldukça ilgi çekici olan konu üzerinde diziye uyarlama yapılırken bazı farklılıklar yapılmıştır. Fakat kitap kadar dizi de pek çok kişi tarafından beğenilmiştir. Gülseren Budayıcıoğlu kitapları arasında önemli bir yere sahip olan Madalyonun İçi, birbirinden farklı karakterleri ve hikayeleri bir arada sunmaktadır.

Gülseren Budayıcıoğlu Eski Kitapları Hangileridir?

Gerçek hikayeleri kurgu haline getirerek kitaplar yazan Gülseren Budayıcıoğlu, hem psikiyatr hem de yazar kimliğine sahiptir. Bu yüzden kitaplarda, yazarın deneyim ve yetkinlikleri sayesinde sıra dışı maceralar ortaya çıkmaktadır. Çok yönlü uzmanlıklar sayesinde yazar, oluşturduğu eserler ile okuyucularına deneyimlerinden ve birikimlerinden yararlanma imkanı sunmaktadır. Hikayeleri okuyucuya aktarırken kullandığı dil ve üslup, okuyucuyu sürükleyici bir yolculuğa çıkarmaktadır. Eserlerin de en çok dikkat çeken özellik dilin kolay anlaşılır olmasıdır. Eski kitaplardan biri olan, Gülseren Budayıcıoğlu kitapları Kral Kaybederse ile ilişkide bağımlılık ve narsistik kişilik bozukluğunun çocukluktan gelen temellerini anlatmaktadır. Gerçek karakterler ve olaylardan yola çıkarak kaleme alınan roman, Kenan isimli narsist bir adamın çocukluğundan bu yana karakterini şekillendiren koşullardan bahsetmektedir. Kadınların etrafında döndüğü bu adam, egosunun asla yıkılmayacağını zannederken bir gün yerle bir olmaktadır. Çaresizliğe düşerek psikiyatra gitmeye karar vermiştir. Okurların ilk anda nefret ettiği Kenan’ın davranışlarının altında aslında pek çok acı yatmaktadır. Tüm bunları fark ettirmeye çalışan yazar ön yargı, peşin hüküm gibi davranışların kötülüğü hakkında okuru bilinçlendirmeyi hedeflemektedir. Kitabın karakteri terapi alırken, okuyucuya da kendi davranışlarına yönelik farkındalıklar kazandırmaktadır.

3 farklı karakterin hayatlarını anlatan Gülseren Budayıcıoğlu kitapları Günahın Üç Rengi de, psikolojik alt metni ile okuyucunun karşısına çıkmaktadır. Psikolojinin yoğun olarak işlendiği eserlerin kolay anlaşılır olmas okuyucuda alanın sevilmesini de sağlamaktadır. Tesadüflerle dolu 7 bölümden oluşan kitabın her bir bölümü birbiriyle harmanlanmıştır. Kitapta Gülseren Budayıcıoğlu’nun danışanları ile olan diyaloglarına yer verdiği görülmektedir. Okuyucu diyaloglarda kendisini zaman zaman bulabilme imkanına sahiptir. Salih’in mazoşizmde haz bulması, Şevket Ağa’nın herkesten gizlediği cinsel yönelimi ve Meliha hanımın üç kuşak boyunca sürüp giden hayat kadınlığı hikayesi bir aradadır. Eser hayatın zorluğuna, sevmenin ve sevilmenin hayatı şekillendirmedeki önemine vurgu yapmaktadır. Maceradan maceraya sürükleyen ve hayatın acı gerçeklerini gözler önüne seren bir kitap olarak karşımıza çıkmaktadır. Okuyucuya farklı duyguları bir arada yaşatmaktadır. BKM Kitap, Gülseren Budayıcıoğlu’nun tüm kitaplarını bir arada sunmaktadır.

Gülseren Budayıcıoğlu Kitap Setleri Hangi Kitapları İçerir?

Okuyucular için sürükleyici bir dil kullanan yazar, okumayı sevmeyenlerin bile ilgisini çekmektedir. Konuları ilgi çekici bir şekilde işlemesi, gerçek hayattan kişilere ve olaylara yer vermesi kitapların daha da çok okunmasını sağlamaktadır. Her okuyucunun kendinden bir şey bulacağı bu kitaplar, okuru psikolojinin farklı evrenlerine götürmektedir. Psikolojik alanda okuyucular bilgilendirilmektedir. Gülseren Budayıcıoğlu tüm kitapları set halinde satılan seçenekler, farklı kitapları bir arada sunmaktadır. Tek seferde tüm kitaplara sahip olmak isteyenler için 2’li, 3’lü, 4’lü veya 5’li setler bulunmaktadır. Kitapseverlerin kitaplıklarında yer alan bu kitaplar, öyküleri ile her okuyucuya hitap etmektedir. Okura kendini tanıma ve keşfetme imkanı sunmaktadır. Ayrıca her kitap psikolojik bir seans niteliğinde olduğundan okuyucuya kendini terapide gibi hissettirmektedir. Bugüne kadar 5 kitap yazmış olan Budayıcıoğlu, kitaplarda eşzamanlı olarak birden fazla hikayeye yer vermektedir. Gülseren Budayıcıoğlu kitapları sırası şu şekildedir:

 • Madalyonun İçi – 2004
 • Günahın Üç Rengi – 2008
 • Hayata Dön – 2011
 • Kral Kaybederse – 2015
 • Camdaki Kız – 2019 şeklinde sıralanmaktadır.

Gülseren Budayıcıoğlu kitapları set olarak yukarıdaki eserleri içermektedir. Farklı kitapların bir araya gelmesiyle oluşturulan setler hem psikolojiye hem de insan ilişkilerine ilgi duyanlara hitap etmektedir. Özellikle kitapların bir arada satılması, her bütçe açısından oldukça avantajlı olmaktadır. Okur, tek seferde 3, 4 ya da 5 kitaba birden sahip olarak sıra dışı bir yolculuğa çıkabilmektedir. Psikoloji kitabı kategorisinde yer alan bu kitaplar aynı zamanda kişisel gelişim özelliği de taşımaktadır. Gülseren Budayıcıoğlu 4 kitap set, Hayata Dön adıyla sunulmakta ve kullanıcıların en sık tercih ettiği alternatifler arasında yer almaktadır. Bu setin içinde; Madalyonun İçi, Hayata Dön, Kral Kaybederse ve Günahın Üç Rengi adlı kitaplar bulunmaktadır. Camdaki kız adlı en son çıkan kitabı da tek olarak satın almak ve seti tamamlamak mümkün olmaktadır.

Psikoloji içerikli bu kitaplar, okuyucunun verimli vakit geçirmesini de sağlamaktadır. Hem okumayı hem öğrenmeyi bu eserler ile sağlamak mümkündür. Okuyucunun karakterlerle özdeşlik kurabilmesi açısından psikiyatr yazar, kurgu konusunda detaylı çalışmaktadır. Kurgu için gereken edebi özellikleri eserlerinde barındırmaktadır. Farkındalık kazanma ve kendini tanıma açısından psikoloji kitapları etkili kaynaklar arasında yer almaktadır. Ülkemizi, kültürümüzü, değerlerimizi tanıyan psikiyatr, tüm hikayelerini bu unsurlarla kurgulamaktadır. Gülseren Budayıcıoğlu hem yukarıda bahsedilen özelliklere sahip olduğu hem de uzun süreli meslek deneyimi edindiği için psikoloji kitabı kategorisinde en çok tercih edilen yazarlar arasında yer almaktadır.

Gülseren Budayıcıoğlu Kitaplarından Uyarlanan Diziler Nelerdir?

Bilindiği gibi Gülseren Budayıcıoğlu’nun yazdığı pek çok kitap, dizilere uyarlanmıştır. Okuyucuların beğenisini kazandıktan sonra, izleyiciler tarafından da sevilmiştir. Toplamda 5 kitabı bulunan yazar, tek bir kitabında bile farklı farklı öykülere yer verdiği için bir kitaptan farklı diziler yapılmıştır. Özellikle Gülseren Budayıcıoğlu kitapları Madalyonun İçi eserindeki hikayeler birçok diziye konu olmuştur. Aşağıda hangi dizilerin hangi kitaplardan uyarlandığına kısa bir araştırmayla ulaşmak mümkündür.

 • Budayıcıoğlu’nun Hayata Dön adlı kitabı, İstanbullu Gelin olarak diziye uyarlanmıştır.
 • Doğduğun Ev Kaderindir adlı dizi ise Camdaki Kız adlı kitaptan esinlenerek uyarlanmıştır.
 • Madalyonun İçi adlı kitap, Kırmızı Oda dizisine uyarlanmıştır. Oldukça fazla karakterin yer aldığı dizi, yoğun ilgi görmüştür.
 • Masumlar Apartmanı dizisi ise, yine Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madalyonun İçi adlı kitabından bir uyarlanıştır.
 • En son çıkan Camdaki Kız dizisi, Budayıcıoğlu’nun Camdaki Kız adlı kitabıyla aynı ismi taşımaktadır.

Gülseren Budayıcıoğlu kitapları Hayata Dön adlı eseriyle ilk olarak İstanbullu Gelin dizisinin senaryosunda etkili olmuştur. İstanbullu Gelin, izleyicinin beğenisini kazandıktan sonra Budayıcıoğlu’nun diğer kitapları da senaryolaştırılmaya başlanmıştır. Doğduğun Ev Kaderindir adlı dizi gerçek ve travmatik bir hikayeyi konu almaktadır. Mehdi ve Zeynep zor hayat koşullarına sahiptir. İkili, çocukluklarında aldıkları yaralar nedeniyle zor günler geçirmektedir. Aralarında geçen aşk ve aidiyet duygusu, dizide ön planda tutulmaktadır. İki genç birbirlerinin yaralarını sarmaya çalışmaktadır.

Gülseren Budayıcıoğlu kitapları en çok okunan psikoloji kitapları arasında yer almaktadır. Dizilere uyarlandıktan sonra, daha da çok okuyucunun ilgisini çeken bu kitaplar, dizilerden bazı noktalarda ayrılmaktadır. Dizi senaryosuna uygun olmayan bazı kısımlar çıkarılmıştır. Bu sebeple kitaplarda televizyonda gördüğünüze benzer ama daha derin bir hikaye sizleri beklemektedir. Budayıcıoğlu’nun anlatımındaki detayları gördüğünüzde, senaryo ile ayrıştığı noktaları fark ederek, karakterileri daha iyi anlamanıza imkan sunulmaktadır.

Gülseren Budayıcıoğlu kitap fiyatları belirlenirken en önemli kriter hangi yayınevinden çıktığıdır. Farklı yayınevleri Budayıcıoğlu’nun pek çok kitabını yayımlamıştır. Kullanılan cilt, kapak tasarımı, kalite bakımından yayınevleri birbirlerinden farklı özelliklere sahip olmaktadır. Yani fiyatlar arasında değişiklikler söz konusudur. Böylece her okur, bütçesine uygun olanı tercih edebilmektedir. Ayrıca kitaptan kitaba göre de fiyatlarda farklılık görülmektedir. Çünkü kitabın kalınlığı, basım aşamasında maliyeti etkilemektedir. Bu durum da kitabın fiyatına doğrudan yansımaktadır. Yetişkin kitapları arasında yer alan bu kitaplar, yoğun olarak psikolojik ögeler içermektedir. Yılların verdiği tecrübeyi, okurlarla paylaşmak isteyen Budayıcıoğlu, günümüzde en çok okunan çağdaş yazarlar arasında yer almaktadır.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.