sadsad x
asdasd
14,00
9,52
%32 indirim
Geniş Mezhepliyim Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 118
ISBN: 9789755747309
Boyut: 14 x 0
Kapak: Ciltsiz
Necmettin Şahinler
Necmettin Şahinler
Devamı
Kampanya

Geniş Mezhepliyim Hakkında Yorumlar

  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Geniş Mezhepliyim Kısa Özet

    En kısa tanımıyla mezhep, *din konusunda oluşmuş yorum ekolü* demektir. Bu noktadan baktığımızda hiçbir insanın bu bilgi ve düşünce üreten mezheplerden/yorumlardan uzak olması düşünülemez. Fakat şu iyi bilinmelidir ki, bir mezhebin yorumunu almakla, o yorumu din yapmak tamamen ayrı şeylerdir.

    *Geniş Mezhepliyim* adlı çalışmamızın mezhep gerçeğini anlama noktasında az da olsa bir uyanışa vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyâz ediyorum. Mezheplere uymanın Kur’an’a ve Sünnet’e uymaktan başka bir şey olduğu izlenimini vermekten de Allah’a sığınıyorum. Hz. Peygamber, aldığı vahyi yaşayıp insân hayatına yansıtırken dînin evrenselliğine uygun bir biçimde, çeşitli kabul ve kanaatlere, değişik iklim ve şartlara göre yaşanabilir bir din algılanışına imkan sağlayacak esnekliklere kaynaklık etmiştir. Bu onun peygamberliğinin, özellikle son peygamber oluşunun zorunlu bir sonucudur.

    Onun bu esneklik dolu uygulamalarının herhangi birini alarak *işte din budur* demek din yaşanabilirliğini yok etmek demektir. Bugün sünnî bir ülkede doğmuş bizler için belki bir mezhebi taklid etmemiz bir zorluk değildir. Ama dünya ölçeğinde düşündüğümüzde *taklide değil akıl aracılığıyla tahkike yönelik* eğitim almış farklı kültürdeki insanlara bu dini ulaştırmaya çalıştığımızda, Kur’an ve Hz. Peygamber’in sahîh hadîslerini okumak varken, bunların üzerine yeni bir îman umdesi gibi eklenen mezheplerin yorumlarını okumanın zorunluluğunu ve faziletini kabul ettirmeye çalışmak hiç de kolay değildir. Bu nedenle batıda İslam’ın güler yüzü ile tanışanların neden bunu mezheplerden yola çıkarak değil de, ehl-i tasavvufa yönelerek gerçekleştirdikleri üzerinde dikkatlice düşünülmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.