sadsad x
asdasd
20,37 TL
15,28 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
5,09 TL
Geleceğin Provası Tiyatro Hakkında Bilgiler
Türü: Fotoğraf, Sinema, Tiyatro Kitapları
Sayfa Sayısı: 172
ISBN: 9786059138161
Kapak: Ciltsiz
Haldun Açıksözlü
Haldun Açıksözlü
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Geleceğin Provası Tiyatro Kısa Özet

  Bundan yüzyıl önce eğitimde tiyatronun kullanılması için çok önemli çalışmalar yapan ve görmezlikten gelinen Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu’nu anlatacağız. *Öz Tiyatro*, *Halkevi Tiyatrosu*nu, okullarda nasıl bir tiyatroyu hayata geçirdi. Halkın eğitiminde tiyatronun hangi biçimlerinden yararlandı ve bunlardan günümüze neler kaldı, bu ve bunun gibi sorulara cevap vereceğiz.

  A. Boal *Ezilenlerin Tiyatrosu* çalışmasında, kuramlaştırmaya çalıştığı ve adına *Ezilenlerin Poetikası* dediği, uygulama ve teorik açılımı yapmıştır. Bir pedagog olan Paulo Freeire ile ezilenlerin eğitiminde önemli çalışmalar yapan, biri tiyatrocu, diğeri pedagog olan bu iki uygulamacı Marksist dünya görüşleri doğrultusunda eğitim ve tiyatroyu yeniden tanımlamışlardır. Boal’in kuramını ve uygulamalarını açıklamaya çalışacağız.

  Huzinga’nın *Oynayan İnsan*da dediği gibi insanlık, kültürünü oyunlarla kurdu; bugünün dünyasını, değerlerini, sosyolojisini, ahlakını yarattı.

  Biz de Metin And hocamız gibi diyoruz ki: *Her yeni oyun insanı özgürleştirir, geliştirir, geleceğe götürür…* ve ekliyoruz: *Bir arada yaşama bilinciyle sınırsız, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya kurmak için; çocukların, kadınların, ötekilerin yani bütün ötekilerin özgürce yaşayabileceği bir dünya için, geleceğin provası için daha çok oyun- tiyatro, daha çok forum tiyatro…*

Geleceğin Provası Tiyatro Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.