sadsad x
asdasd
79,00 TL
59,25 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
19,75 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Geç Kapitalizm Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 613
ISBN: 9786055691905
Kapak: Ciltsiz
Ernest Mandel
Ernest Mandel
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Geç Kapitalizm Kısa Özet

  MARKSİST EKONOMİ LİTERATÜRÜNDE ÇIĞIR AÇAN BİR KİTAP

  Bu kitabı kavrayışının ihtişamından ve geleceğin araştırmacılarını bir çok alanda verimli bir sorgulamaya götürecek, anlamlı hipotezlerinden dolayı tavsiye ediyorum.
  -Contemporary Sociology

  Geç Kapitalizm, Marx’ın Kapital’de geliştirdiği kapitalist üretim tarzının hareket yasalarının genel teorisini 20. yüzyıl kapitalizminin somut tarihine uygulayan ilk büyük Marksist sentezdir. Mandel, çözümlemesine kapitalist ekonomilerin nasıl incelenmesi gerektiğine dair Bauer, Grossman, Luxemburg ve Buharin’in yaklaşımlarının eleştirel bir değerlendirmesini de içeren bir tartışma ile başlıyor. Daha sonra yazar dünya pazarının yapısını ve artı-kârın çeşitli biçimlerini özetliyor. Yazar ayrıca Napoleon Savaşları’ndan bu yana kapitalist gelişmenin *uzun dalga*larının bir şemasını sunuyor.


  Mandel son uzun dalganın Avrupa’da faşizmin zaferi ile başladığını ileri sürüyor ve bu dalganın 1970’lere gelindiğinde neden geri çekilmek zorunda olduğunu anlatıyor. Yazar, geç kapitalizm teriminin kapitalizmin niteliğinde bir değişim ima etmediğini ve Lenin’in emperyalizm çözümlemesini değiştirmediğini vurguluyor. Kitap geç kapitalizmde devlet ve ideoloji üzerine bölümler de içeriyor. 1972-75’te yayınlanmasından beri değerini yitirmeyen bu Marksist klasiği nihayet Türkçe okuyanlara sunmaktan gururluyuz.

Geç Kapitalizm Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.