Etnomüzikolojik Açıdan “Bacıerenlik”

Efe Akademi Yayınları

Mehmet Emin Şen

190,00 TL
155,80 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
34,20 TL
Etnomüzikolojik Açıdan “Bacıerenlik” Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Kavramlar Kuram ve Tarihçe Kitapları
Sayfa Sayısı: 142
ISBN: 9786256713116
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Mehmet Emin Şen
Mehmet Emin Şen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Etnomüzikolojik Açıdan “Bacıerenlik” Kısa Özet

    Bacıerenlik kültürünün etnomüzikolojik açıdan değerlendirmesini içeren bu çalışma, “Etnomüzikolojik Açıdan Seymenlik” başlıklı ilk kitabın devamı niteliğini taşımaktadır.

    Bir devam çalışması olan bu kitabın temel amacı, tarihsel kültür süreci içerisinde yerini almış ve yaşatılan Seymenlik kültürüne paralel olarak yer alan Bacıerenlik kültürünün otantik yapısını bilimsel bir bakış açısıyla ortaya koymaktır. Araştırma; ontolojik temelde Bacıerenlik kültürü ses örüntülerini, görüngübilim (fenomeloji) üzerinden değerlendirerek, bu kültürün folklorik yapısını ontolojik bağlamını ve fenomelojik çağrısı ile ele almaktadır.

    Araştırmada Ankara ve çevresinde Seymenlik kültürün feminen boyutunu oluşturan Bacıerenlik geleneği ve müziği üzerine kültürel bir analiz çalışması ortaya konulmuştur. Bacıerenlik geleneğinde müzik uygulamalarının hiyerarşik örgütlenme ve Türkmenlik geleneğindeki temsiliyeti, oyun havaları, türküler vb. üzerinden Ankara bölgesi halk müziği dokusu içerisindeki yeri ve bu gelenekteki kullanımları etnomüzikolojik bir bakış açısıyla incelenmiştir.

  • 1. Hamur

Etnomüzikolojik Açıdan “Bacıerenlik” Hakkında Yorumlar