sadsad x
asdasd

Eşitsizlik: Ne Yapılabilir?

Efil Yayınevi

Anthony B. Atkinson

120,00 TL
86,40 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
33,60 TL
Eşitsizlik: Ne Yapılabilir? Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 352
ISBN: 9786052294062
Kapak: Ciltsiz
Anthony B. Atkinson
Anthony B. Atkinson
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Eşitsizlik: Ne Yapılabilir? Kısa Özet

  Eşitsizlik en önemli sosyal problemlerimizden bir tanesidir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllarda kontrol altına alınan eşitsizlik son yıllarda alabildiğine geri dönmüştür. Hepimiz problemin boyutunun farkındayız %99 hakkında konuşuyoruz ve %1 toplumsal tartışmanın merkezinde yer almaktadır fakat umutsuzluğa kapılmak dışında ne yapılabileceğiyle ilgili çok az tartışma mevcuttur ancak, ünlü iktisatçı Anthony Atkinson’a göre, şüphecilerin hayal edebileceğinden çok daha fazlasını yapabiliriz.

  Atkinson uzun yıllardır eşitsizlik araştırmasında en önde gelenlerden biri olmuştur ve teorik ve pratik tecrübesini eşitsizliğin çeşitli problemlerine uygulamaktadır. Gelişmiş ülkelerdeki gelir dağılımında kayda değer bir değişime neden olabilecek bütüncül bir politika seti sunmaktadır. Atkinson göstermektedir ki sorun basitçe zenginin daha zengin olması değildir. Yoksullukla mücadelede de başarısızız ve ekonomi hızlı bir şekilde büyük bir kitleyi geride bırakmaya evrilmektedir.

  Eşitsizliği azaltmak için var olan programları finanse etmek amacıyla zenginler üzerine yeni vergiler koymanın ötesine gitmeliyiz. Yeni fikirlere ihtiyacımız var. Bu nedenle, Atkinson beş alanda iddialı yeni politikalar önermektedir: teknoloji, istihdam, sosyal güvenlik, sermayenin paylaşımı ve vergilendirme. Bu önerileri genel iddialara ve harekete geçmeyenlerin, müdahalenin ekonomiyi küçülteceğini, küreselleşmenin girişimleri imkansızlaştıracağını ve yeni politikaların maddi olarak karşılanamayacağı mazeretlerine karşı savunmaktadır.
  Bir değişim programından çok daha fazlası olan Atkinson’ın kitabı umudun sesidir ve siyasal eylem ihtimalleri için iyimserlik sunmaktadır.

Eşitsizlik: Ne Yapılabilir? Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.