sadsad x
asdasd
61,00 TL
39,65 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
21,35 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Emperyalizm, Roman ve Eleştiri Hakkında Bilgiler
Türü: Eleştiri İnceleme ve Kuram Kitapları
Sayfa Sayısı: 701
ISBN: 9786053750307
Kapak: Ciltli
Ahmet Oktay
Ahmet Oktay
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Emperyalizm, Roman ve Eleştiri Kısa Özet

  Şiirden eleştiriye, edebiyat tarihinden popüler kültür eleştirisine, edebiyat kuramından metin analizine varıncaya dek pek çok alanda önemli ve öncü yapıtlara imza atmıştır Ahmet Oktay.... Büyük ustanın tüm yapıtlarını yayımlamaya Emperyalizm, Roman ve Eleştiri ile devam ediyoruz.

  Emperyalizm, Roman ve Eleştiri; ustanın 1950'li yıllarda Mavi dergisinde yazmaya başladığı ve günümüze kadar uzanan edebiyat yazılarını bir araya getirerek, okuyucuyu Türk roman ve öykü tarihinde bir yolculuğa davet ediyor. Kitap, Oktay'ın bu yolculuğu oturttuğu toplumcu gerçekçi kavramsal çerçeve içinde, Tanzimat Dönemi'nden başlayarak Cumhuriyet ve darbe dönemlerini ve 1980 sonrasını da ele alarak, edebiyatımızın önemli eser ve yazarları üzerine önemli bir kaynak oluşturuyor.

  Emperyalizm, Roman ve Eleştiri; öncelikle yazarın çeşitli kaynaklarlarda yayımlanan daha önce kitaplaştırılmamış makalelerini bir araya getiriyor. Romanımıza Ne oldu? adlı ikinci bölümde Türk romanının sanatsal ve ideolojik serüvenini gözler önüne seriyor. Bu tarihsel süreci mercek altına alırken çağdaş edebiyat kuramlarına da yaslanıyor. Şeytan, Melek ve Soytarı adlı üçüncü bölüm ise Ahmet Oktay'ın, hakkında en çok yazdığı yazar olan Selim İleri'nin romancılığı üzerine yaptığı çalışma.

  Sanatsal üretimi kadar edebiyat alanındaki araştırma ve incelemeleriyle de Türk edebiyatma çok önemli katkılarda bulunan Oktay, kılı kırk yaralı titizliğiyle eleştirinin ne kadar ciddi ve altyapı gerektiren bir "uğraş" oldugunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Emperyalizm, Roman ve Eleştiri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.