sadsad x
asdasd

Edebiyatist Dergisi Sayı: 18 Temmuz - Ağustos 2018

Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 64
ISBN 3990000030091
Tüm Siparişlerde KARGO 1 LİRA!
11,88 TL %31
bkmkitap.com
Fiyatı
8,20 TL
Fiyat Alarmı
Paylaş:
 • Edebiyatist Dergisi Sayı: 18 Temmuz - Ağustos 2018 Kısa Özet

  Başrollerinde Şener Şen ile Meltem Cumbul’un olduğu 2005 yapımı bir Yavuz Turgul filmi vardı *Gönül Yarası* diye. Filmde yeni emekli olan ancak taksi şoförlüğü yapan Nâzım öğretmen (Şener Şen) zor durumda kalan genç bir kadın olduğu için sahip çıktığı Dünya’yı (Meltem Cumbul) dertleşip türkü dinlemek için bir mekâna götürüyordu. Sahnede Aynur Doğan Kürtçe bir türkü olan Dar Hejiroke’yi (İncir Ağacı’nı) söylerken Dünya ağlamaya başlıyordu. Sonrasında gelişen diyalog aynen şöyleydi:
  Şener Şen: Kürtçe biliyor musun?

  Meltem Cumbul: Hayır.

  Şener Şen: O zaman niye ağlıyorsun?

  Meltem Cumbul: Ağabey bu türküye ağlamak için Kürtçe bilmek mi gerek?

  Kazım Koyuncu’yla özdeşleşen Didou Nana var bir de meselâ. Gürcüce olan bu şarkının sözlerinin tek bir kelimesinin ne anlama geldiğini bilmeyiz ama hissettirdiği hüznü, sonsuzluğu çok iyi biliriz.

  Bunun gibi daha bir sürü örnek sayabiliriz. İçimizi kıpır kıpır eden Balkan ezgilerini, mavilikleri burnumuza getiren Yunan melodileri, aşkı bir başka yaşatan Fransız şarkıları, usulca ruhu ele geçiren ney ya da çocukluğa götüren mızıka sesi…

  İşte müziğin en evrensel tanımı budur, dili yoktur. O müzik ki henüz anne karnındaki bebeğe, saksıdaki çiçeğe bile iyi geldiği rivayet edilir. Tartışmasız en ulaşılabilir, en kolay ve en çok tüketilen sanat dalıdır. Bu yüzden farklıdır, yeri ayrıdır. Bir insan hiç kitap okumamış; tiyatroya, baleye, operaya gitmemiş; resim ve heykel görmemiş hatta hayatında tek bir film izlememiş olabilir. Ama duyma engelli değilse mutlaka kulağına bir şekilde bir melodi değmiştir. Sürekli lafını ettiğimiz o ilkel kabilelerin elektriği, doğru düzgün yiyecekleri, giyecek kıyafetleri olmasa bile kendilerine has çalgıları, duygulandıkları ya da dans ettikleri bir şarkıları vardır. Tam da bu yüzden, evrenselliği ve bu birleştirici, bütünleştirici özelliğinden ötürü bu sayı müzik dedik. Ve insanların en cömert davrandığı, en çok paylaştığı şeyin müzik olduğunu fark ettik. Paylaşalım istedik.

  Bu sayımızda,

  Cem Karaca’yı eşi İlkim hanımdan diledik. Teoman ve İlhan Şeşen Söyleşilerimizin yanında Sevgili Yaşar’ın da bir şiiri var. Bu sayımızda katkısı olan diğer yazarlarımız;

  Ahmet Karadağ
  Akın Dursun
  Ali Kırkar
  Ali Kocatepe
  Alis Çalışkan
  Anıl Nart Kalmuk
  Aysu Altaş
  Ayşe Nur Demir
  Aziz Yılmazel
  Birican Güneri
  Dilek Erkılınç
  Dilek Türel
  Duygu Çayırcıoğlu
  Ece Dorsay
  Ertuğrul Kaya
  Fikret Çelik
  Galip Çağ
  Gökhan Coşkun
  Gözde Urfalı
  Hamdi Oğulhan Tünay
  Hasan Bozaslan
  İlayda Özcan
  İlkim Karaca
  İsmail Buğdaycı
  Julia Ortay
  Kaan Kayahan
  Mehmet A. Başkurt
  Mehmet Zeki Erkozan
  Meryem Koç
  Nermin Sarıbaş
  Nurdane Özdemir Sağkan
  Nurettin Burhan
  Oğuz Aslan
  Rabia Burhan
  Saide Naz
  Sarper Semiz
  Sirel
  Şükrü Erbaş
  Tolga Yazıcı
  Toprak Uçar
  Tuğba Kocaağaoğlu
  Yaşar

Edebiyatist Dergisi Sayı: 18 Temmuz - Ağustos 2018 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.